Medical Magnus

i

Autor: Medical Magnus

Szpitale w Łodzi

Nietypowy pomysł jednej z łódzkich klinik. Oferuje operacje przy muzyce!

2023-07-03 15:13

W Łodzi jedna z klinik oferuje bardzo nietypową formę zabiegów. Na pacjentów podczas operacji czeka do wyboru muzyka klasyczna, relaksacyjna i jazz. Wszystko po to, by zagłuszyć dźwięki ze stołu operacyjnego, które z pewnością wielu przyprawiają o dreszcze. Co istotne, wszystko w ramach NFZ!

Klinika Medical Magnus z nietypową formą zabiegów

30 czerwca, w klinice Medical Magnus odbyła się konferencja prasowa dotycząca autorskiego projektu wdrożenia indywidualnej muzyki dla pacjentów w trakcie zabiegów ortopedycznych. Jest to projekt mający na celu pozytywny wpływ na komfort leczenia pacjentów na Oddziale Ortopedii w Medical Magnus podczas zabiegów endoprotezoplastyki kolan i bioder. Co ważne, zabiegi te są w pełni  finansowane przez NFZ, a muzyka jest wewnętrzną inicjatywą szpitala, również bezpłatną. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce.

Podczas zabiegu mamy do wyboru 3 ścieżki melodyczne: muzyka klasyczna, jazz i muzyka relaksacyjna.

"Branża medyczna, a zwłaszcza ortopedia, troszeczkę przypomina rzemiosło, więc młotki idą w ruch, hałas się robi duży. Szukaliśmy rozwiązań no i nasz zespół zaproponował takie wyjście żeby pacjentów jakby troszeczkę izolować od naszej pracy. Po pierwsze - lekarze rozmawiają ze sobą może coś mówią, czego pacjent nie chce słuchać, albo ma obawy strach, lęk, więc chcemy pacjentowi poniekąd wyłączyć „głowę”, zająć go czymś miłym, przyjemnym i żeby ten zabieg operacyjny przebiegł bez stresów" - tłumaczy prezes Medical Magnus Clinic dr Marek Krochmalski.

Dzięki muzyce pacjent może się na niej skupić, zamiast słuchać dźwięków pochodzących ze stołu operacyjnego. Szczególnie, ze coraz więcej zabiegów ortopedycznych obecnie wykonywanych jest z pełną świadomością pacjenta przy użyciu np. znieczulenia  zewnątrzoponowego czy przewodowego.

"Badania nad stosowaniem muzyki u pacjentów wskazują, że ta muzyka podnosi próg tolerancji bólu, więc wbrew pozorom niefarmakologicznie możemy spowodować, że to odczucie dolegliwości bólowych będzie mniejsze, mimo że pacjent jest znieczulony. Ale tu mówimy o okresie okołooperacyjnym. Również obserwuje się, że parametry życiowe bardzo ładnie się normalizują - chodzi tutaj o obniżenie tętna, ciśnienia, częstości oddechowej." - wyjaśnia kierownik zespołu operacyjnego w zakresie endoprotezoplastyki stawu kolanowego prof. Dariusz Witoński.

Legendarni złodzieje samochodów z Wołomina złapani! „Lala” i „Góral” w rękach policji

W ósmym miesiącu ciąży dowiedziala się, że ma raka piersi. Panią Anetą zajęli się specjaliści z CZMP