Walentynki 2024. Kiedy obchodzimy?
Walentynki, czyli święto zakochanych wypada zawsze 14 lutego. W tym roku jest to sam środek tygodnia, bo wypadają one w środę. W tym roku w Polsce tego samego dnia obchodzona jest Środa Popielcowa.
W Polsce walentynki celebrujemy coraz chętniej, choć nie jest to święto na taką skalę jak np. w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, nie wszędzie obchodzimy walentynki tego samego dnia. W Walii wypadają 25 stycznia, w Rumunii 24 lutego, w Słowenii 12 marca, a w Hiszpanii 9 października.To właśnie w walentynki najczęściej decydujemy się wyznać miłość drugiej osobie, a wybierają się na wyjątkowe randki. W restauracjach przygotowywane są walentynkowe dania, w kinach możemy obejrzeć komedie romantyczne. Nie brakuje też prezentów. Najczęściej paniom wręczane są kwiaty czy czekoladki.
Polecany artykuł:
Najbardziej nietypowe zwyczaje walentynkowe
Specjaliści z platformy edukacyjnej Preply stworzyli zestawienie najbardziej nietypowych zwyczajów walentynkowych celebrowanych na całym świecie.
I tak, w Anglii, w hrabstwie Norfolk, w połowie lutego przechadza się niejaki Jack Valentine, czyli odpowiednik świętego Mikołaja. Tradycja ma wiele lat, ale wciąż jest kontynuowana. Mieszkańcy Norfolk co roku u progu swoich drzwi mogą znaleźć upominki dla całej rodziny od nieznajomego.
Kolejne zadziwiające zwyczaje możemy spotkać w Niemczech. Popularnym prezentem wręczanym z okazji walentynek jest bowiem świnia. W niemieckiej kulturze świnia to symbol dobrobytu i pożądania. Zamiast klasycznego amorka ze strzałą, w sklepach dominuje więc motyw świnki.
W Walii natomiast z miłością najbardziej kojarzą się drewniane rzeźbione łyżki, czyli tak zwane Lovespoons.
W Japonii najczęściej wręczanym prezentem z okazji walentynek jest czekolada. Japończycy wyróżniają jednak różne rodzaje czekoladowych podarunków, w zależności od stopnia zażyłości oraz zamiarów osoby wręczającej. Przyjmuje się też, że 14 lutego prezenty kupują wyłącznie kobiety. Mężczyźni odwdzięczają się miesiąc później podczas tak zwanego Białego Dnia. Eksperci Preply zauważają, że w wielu krajach Walentynki są często wybierane jako dzień na oświadczyny lub ceremonie ślubne. Na Filipinach młode pary idą jednak o krok dalej. 14 lutego Filipińczycy biorą udział w masowych weselach, ślubując sobie miłość i wierność wśród niekiedy nawet setek innych par. "Często takie masowe śluby na Filipinach są sponsorowane przez władze. Zdarza się, że to jedyny sposób, aby osoby żyjące w ubóstwie mogły sobie pozwolić na ślub. Takie ceremonie może nie są szczególnie intymnym wydarzeniem, ale z pewnością bardzo spektakularnym" – podkreśla Sylvia Johnson z Preply.