Kto jest uprawniony do renty po zmarłym rodzicu?
Rentę rodzinną po zmarłym rodzicu mogą dostać dzieci do 16. roku życia, a jeżeli kontynuują naukę, to do 25. roku życia. W sytuacji gdy 25. urodziny przypadają w ostatnim roku studiów, student może dostawać rentę aż do końca tego roku studiów. Bez ograniczeń wiekowych rentę rodzinną mogą otrzymywać dzieci, które do ukończenia 16. roku życia lub w trakcie nauki przed ukończeniem 25. roku życia, stały się całkowicie niezdolne do pracy - w ich przypadku nie ma znaczenia to, czy się uczą.
Renta rodzinna - terminy, o których musisz pamiętać
Uczniowie szkół ponadpodstawowych uprawnieni do renty rodzinnej muszą pamiętać, by do końca września złożyć wniosek potwierdzający, że nadal się uczą. Jeśli zrobią to z opóźnieniem, czyli złożą dokumenty np. w październiku, to stracą rentę rodzinną za wrzesień.
- W przypadku maturzystów, którzy zostali przyjęci na pierwszy rok studiów, ważne jest złożenie wniosku o kontynuację wypłaty renty wraz z zaświadczeniem z uczelni potwierdzającym przyjęcie na studia - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Potem do końca października nowi studenci muszą „donieść” zaświadczenie z uczelni o rozpoczęciu studiów.
Studenci, którzy kontynuują naukę mają czas na złożenie wniosku i zaświadczenia o kontynuowaniu nauki do końca października. Gdy rozpoczęcie nauki nastąpiło w innym miesiącu niż wrzesień czy październik, zaświadczenie należy złożyć do końca miesiąca, w którym rozpoczęto naukę.
Kiedy ZUS przestanie wypłacać rentę rodzinną?
Fakt kontynuowania nauki potwierdzają zaświadczenia wystawiane w dziekanacie uczelni. Większość uczelni wydaje je tylko na rok. Gdy po roku student nie przyniesie nowego zaświadczenia, ZUS przestanie wypłacać rentę.
Zdarzają się też szkoły, które wystawiają zaświadczenie na cały programowy czas nauki. W takim przypadku nie jest konieczne coroczne przedstawianie nowej informacji o dalszej nauce. Jeżeli uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wskaże całkowity okres trwania nauki (np. 5-letni), to ZUS będzie wypłacał rentę przez cały ten okres, kontrolując jednak czy nauka jest rzeczywiście kontynuowana.
Uczeń lub student uprawniony do renty, który przerwał naukę, powinien powiadomić o tym ZUS. Jeśli tego nie zrobi, to ZUS potraktuje wypłacone po tym fakcie pieniądze jako nienależnie świadczenie i zażąda ich zwrotu wraz z odsetkami.
- Uprzedzam, że sprawdzamy, czy ktoś się naprawdę nadal uczy – przestrzega Iwona Kowalska-Matis.
Limity dorabiania dla studentów
Studentów, którzy dostają rentę po zmarłym rodzicu obowiązują także limity dorabiania. Jeśli student osiągnie przychód w wysokości 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższy niż 130 proc. tego wynagrodzenia, renta zostanie zmniejszona. ZUS całkowicie zawiesi wypłatę, gdy zarobki studenta są wyższe niż 130% przeciętnego wynagrodzenia. Student musi powiadomić ZUS o rocznych dochodach do końca lutego następnego roku, podobnie jak o zmianie miejsca zamieszkania, numeru rachunku bankowego czy pobieraniu innej renty (np. renty socjalnej).
Polecany artykuł: