Zmiany w opiece długoterminowej
Zmiany to efekt nowego rozporządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 listopada. Zarządzenie dotyczy nowych warunków zawierania i realizacji umów na świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej.
- Wprowadzana zmiana polega na zobowiązaniu świadczeniodawców udzielających świadczeń rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej do ustalenia - przed złożeniem dokumentów rozliczeniowych - czy nie nastąpił wypis świadczeniobiorcy ze szpitala lub zgon świadczeniobiorcy - czytamy w uzasadnieniu zamieszczonym na stronie NFZ.
Według Funduszu zmiana wyeliminuje częste błędy, polegające na tym, że świadczeniodawcy w swoich sprawozdaniach uwzględniają pacjentów, którzy zmarli w szpitalu. Według NFZ przepisy skrócą kolejki do zakładów opiekuńczo-leczniczych.
- Uzyskanie informacji o zgonie chorego w czasie pobytu w szpitalu, pozwoli świadczeniodawcy na wcześniejsze przyjęcie kolejnego pacjenta z listy oczekujących, zwiększając tym samym dostępność do świadczeń w przedmiotowym zakresie. Zamieszczanie informacji o wypisie lub zgonie pacjenta, który został skierowany do szpitala, jest więc niezbędne w celu prawidłowego rozliczenia świadczeń zrealizowanych w zakładzie opiekuńczym, zwłaszcza, że Fundusz finansuje rezerwację łóżka w zakładzie opiekuńczym w wysokości 15% wartości osobodnia przez 15 dni pobytu chorego w szpitalu. Dlatego ustalenie terminu powrotu chorego ze szpitala do zakładu leży w gestii zakładu opiekuńczego - informuje NFZ.
Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku.
Polecany artykuł:
Skierowania do sanatorium po nowemu
To nie jedyne zmiany, jakie mają wejść w życie w nowym roku. Kolejne dotyczą skierowań do sanatoriów. W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano 28 listopada projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową. Zgodnie z projektem wyeliminowane zostaną papierowe skierowania, a zastąpią je e-skierowania.
Elektroniczne skierowane będzie przekazywane systemem informacji medycznej do konkretnego oddziału NFZ, a pacjent będzie na bieżąco informowany, na jakim etapie jest jego sprawa. Informacje będzie mógł sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta lub otrzyma wiadomość SMS lub mailową. W przypadku braku takiej możliwości nadal pozostanie możliwość otrzymania powiadomień na piśmie.
W projekcie pojawił się jednak zapis dotyczący możliwości wystawienia papierowego skierowania. Takie skierowanie może być wystawione w dwóch sytuacjach - jeśli świadczenie ma być realizowane poza Polską lub jeśli wystawienie e-skierowanie nie jest możliwe ze względu na warunki techniczne, np. brak dostępu do systemu.
Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku, ale do 30 czerwca będzie obowiązywał okres przejściowy, dopuszczający, pod pewnymi warunkami, wystawianie skierowań papierowych.