Naukowcy przebadali mentolowe e-papierosy. Szkodzą bardziej niż myślisz

i

Autor: pixabay

Zdrowie

Naukowcy przebadali mentolowe e-papierosy. Szkodzą bardziej niż myślisz

2023-04-20 13:04

Wiele osób uważa się, że e-papierosy nie szkodzą zdrowiu, ponieważ nie zawierają rakotwórczych substancji smolistych. Naukowcy z University of Pittsburgh postanowili to sprawdzić. Pod lupę wzięli mentolowe e-papierosy, które cieszą się szczególnie dużą popularnością. Wyniki ich badań okazały się szokujące.

E-papierosy. Czy są bezpieczne? 

Stosowane w papierosach elektronicznych płyny (liquidy) to zwykle mieszanka glikolu propylenowego, gliceryny i odpowiednio dobranego aromatu (z zawartością nikotyny lub bez). Liquidem wypełnia się zbiorniczek e-papierosa, następnie w wyniku podgrzania zmieniany jest on w mgiełkę, która może być wdychana do płuc. Czy są bezpieczne?

Tradycyjne testy toksyczności, w których stosuje się zwierzęta lub żywe komórki hodowane na płaskiej powierzchni, mogą zająć tygodnie lub miesiące, aby uzyskać wiarygodne i istotne klinicznie dane. Ponadto myszy i szczury, przeważnie wykorzystywane do testowania bezpieczeństwa i wpływu biologicznego produktów w aerozolu, mają odmienną anatomię kanałów nosowych w porównaniu z ludźmi, co uniemożliwia im aktywny wdech przez jamę ustną, przypominający zaciąganie się papierosem. Hodowle komórek używane do testowania toksyczności są albo bezpośrednio narażone na kontakt z e-liquidem, albo poddawane ciągłemu działaniu aerozoli, co nie uwzględnia wzorców oddychania człowieka.

Aby przezwyciężyć ograniczenia tradycyjnych metod badawczych, naukowcy z University of Pittsburgh zaprojektowali specjalny system robotyczny, który naśladuje mechanikę ludzkiego oddychania i zachowań związanych z e-paleniem. Dzięki precyzyjnemu naśladowaniu temperatury, wilgotności, objętości i czasu zaciągania się, urządzenie to może symulować wzorzec oddychania zdrowego i chorego oraz wiarygodnie przewidywać toksyczność dla płuc związaną z e-papierosami.

System może mierzyć rozmiar i liczbę generowanych cząstek aerozolu oraz zmiany tych parametrów w zależności od składu cieczy. Efekty aerozoli można następnie przetestować na urządzeniach typu „płuco na chipie” i szybko uzyskać wysokiej jakości dane.

Mentolowe e-papierosy bardziej szkodzą płucom 

Jak wykazały eksperymenty z użyciem tej aparatury, dostępne w handlu płyny do e-papierosów zawierające mentol generują większą liczbę toksycznych mikrocząstek w porównaniu z liquidami bez mentolu.

Ponadto analiza dokumentacji pacjentów z kohorty palaczy e-papierosów wykazała, że osoby stosujące mentol wykonywały płytsze oddechy i miały gorszą czynność płuc w porównaniu z osobami palącymi bez mentolu, niezależnie od wieku, płci, rasy, paczkolat palenia i używania nikotyny lub produktów do e-palenia zawierających konopie indyjskie (paczkolata oblicza się poprzez pomnożenie liczby wypalanych paczek papierosów na dobę przez lata nałogu, np.: 1 paczkorok oznacza wypalanie 1 liczącej 20 sztuk paczki papierosów na dobę przez jeden rok).

- Wiele osób, zwłaszcza młodzież, błędnie zakłada, że wapowanie jest bezpieczne, ale nawet mieszanki niezawierające nikotyny zawierają wiele związków, które mogą potencjalnie uszkodzić płuca – powiedział autor badania Kambez H. Benam, profesor nadzwyczajny w University of Pittsburgh School of Medicine. - Tylko dlatego, że coś można bezpiecznie spożywać jako żywność, nie oznacza, że można to bezpiecznie wdychać.

Rynek produktów do e-palenia na całym świecie wciąż się rozwija, a smaki mięty i mentolu pozostają bardzo popularne wśród 2,5 miliona młodych ludzi, którzy zgłosili palenie e-papierosów w 2022 roku.

Aby odwrócić młodych ludzi od wapowania i ograniczyć liczbę zgonów, którym można zapobiec, US Food and Drug Administration nadal wywiera presję na producentów papierosów, aby wyeliminowali mentol z wyrobów tytoniowych, takich jak zwykłe papierosy i cygara.

W swoich poprzednich badaniach prof. Benam i jego zespół odkryli, że octan witaminy E, powszechny dodatek do płynów do e-papierosów zawierających kannabinoidy, generuje bardziej toksyczne małe cząsteczki, które mogą przemieszczać się głęboko do płuc i zaklinować się w najwęższych drogach oddechowych i wyściółce ściany tchawicy i oskrzeli.

Chociaż potrzebne są jeszcze badania kliniczne na dużą skalę, nowa praca sugeruje, że dodatki mentolu mogą być równie niebezpieczne jak octan witaminy E, który był silnie powiązany z uszkodzeniem płuc u użytkowników e-papierosów i waporyzatorów.

- Główne przesłanie, które chcemy przekazać, jest skierowane do ludzi, zwłaszcza młodych dorosłych, którzy nigdy wcześniej nie palili — zaznaczył Benam. - Przejście na e-papierosy może być lepszą, bezpieczniejszą alternatywą dla kogoś, kto próbuje rzucić palenie zwykłych wyrobów tytoniowych. Ale ważne jest, aby mieć pełną wiedzę na temat zagrożeń i korzyści związanych z e-papierosami przed ich wypróbowaniem.

Artykuł naukowy można znaleźć TUTAJ.

Ze szpadlem po papierosy