400 plus dla palaczy. To pomysł na walkę z uzależnieniem od papierosów

i

Autor: pixabay

Walka z nałogiem

"400 plus dla palaczy". To pomysł na walkę z uzależnieniem od papierosów

2023-05-10 15:47

Brytyjski rząd chce do 2030 roku zmniejszyć liczbę nałogowych palaczy do 5 proc. W tym celu ma zostać uruchomiona specjalna akcja, w ramach której część osób otrzyma darmowe e-papierosy, a część będzie mogła także liczyć na spory zastrzyk gotówki.

Darmowe e-papierosy dla nałogowych palaczy

Brytyjski rząd ma pomysł, jak rozprawić się z nałogiem tytoniowym obywateli. Rządzący ogłosili specjalną akcję, która ma zniechęcić Brytyjczyków do palenia papierosów, przynajmniej tych tradycyjnych. Jednym ze sposobów na walkę z nałogiem mają być darmowe e-papierosy. W najbliższym czasie ma je otrzymać milion Brytyjczyków, czyli jedna piąta wszystkich nałogowych palaczy. Celem rządzących jest zmniejszenie do 2030 roku liczby palaczy z obecnych 13 proc. do 5 proc. 

400 plus dla palaczy. Czy to dobre rozwiązanie? 

Brytyjski rząd chce przede wszystkich walczyć z uzależnieniem od papierosów wśród ciężarnych kobiet. Szacuje się, że w ciąży popala co dziesiąta Brytyjka. Dlatego dla tej grupy, poza darmowymi e-papierosami, przewidziano dodatek pieniężny w kwocie 400 funtów. Środki mają być przeznaczone na walkę z nałogiem, między innymi na zakup mniej szkodliwych alternatyw dla papierosów. 

Deborah Arnott, szefowa kampanii na rzecz walki z nałogiem tytoniowym, podkreśliła w rozmowie z BBC, że zapowiedziana przez rząd akcja jest jedynie półśrodkiem.

- Papierosy elektroniczne zwiększają szanse palaczy na skuteczne rzucenie palenia, podobnie jak bony dla ciężarnych kobiet, więc są to mile widziane kroki we właściwym kierunku, ale w żadnych razie nie są one wystarczające - podkreśliła. 

Z kolei Sarah MacFadyen z organizacji charytatywnej Asthma and Lung UK, powiedziała, że rozwiązanie problemu uzależnienia jest bardziej złożone niż zamiana papierosów na vaping.

- To, czego palacze potrzebują, to usługi związane z rzucaniem palenia oferujące spersonalizowane wsparcie - dodała. 

Zapowiedziana w Wielkiej Brytanii akcja jest pierwszą tego typu na świecie. Jak podkreślił brytyjski minister zdrowia w wywiadzie dla BBC, rząd nie chce wprowadzać zakazów, lecz pomóc swoim obywatelom w walce z nałogiem. 

Akcja ma kosztować 45 milionów funtów i ma być sfinansowana ze środków ministerstwa zdrowia. 

Poradnik Zdrowie: Palenie papierosów - skutki przyjmowania nikotyny