W woj. łódzkim powstanie nowy gazociąg

i

Autor: gov.pl

z regionu

Największa inwestycja w Łódzkiem. Setki milionów popłyną z Unii

2025-02-06 17:38

5 lutego w siedzibie Muzeum Okręgowego w Sieradzu odbyło się uroczyste wydarzenie z okazji podpisania umowy przez Polską Spółkę Gazownictwa z Instytutem Nafty i Gazu - Państwowym Instytutem Badawczym, która zapewnia dofinansowanie budowy gazociągu wysokiego ciśnienia Kalisz - Sieradz. Całkowita wartość inwestycji wynosi 227 mln zł netto, a unijne dofinansowanie wyniesie 76 proc. kosztów budowy.

Inwestycja ta nie tylko przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa dostaw gazu dla odbiorców z Sieradza i aglomeracji łódzkiej, ale również stwarza warunki do dalszej rozbudowy sieci dystrybucyjnej

- podkreśliła Dorota Ryl, wojewoda łódzki.

Ukończenie budowy pozwoli na dostarczenie błękitnego paliwa, m.in. do ciepłowni w Zduńskiej Woli, Pabianicach czy Łodzi. 

 Gazociąg Sieradz - Kalisz

Realizowany projekt obejmuje budowę ponad 62 km gazociągu wysokiego ciśnienia, wyposażonego m.in. w światłowód, oraz towarzyszącej infrastruktury - stacji redukcyjnej w rejonie Podzborowa i stacji redukcyjno-pomiarowej w okolicach Błaszek. Nowa inwestycja zapewni m.in. drugostronne zasilanie klientów w błękitne paliwo.

Realizacja ma kluczowe znaczenie dla rozszerzania możliwości dystrybucyjnych gazu w regionie. Budowa gazociągu to również klucz do zwiększenia bezpieczeństwa realizacji dostaw błękitnego paliwa dla naszych klientów. W dobie dynamicznych zmian w sektorze energetycznym jest to strategiczny krok na drodze do nowoczesnej infrastruktury

- powiedział Wojciech Kowalski, członek zarządu PSG odpowiedzialny za transport gazu, infrastrukturę i inwestycje w spółce.

 Polska Spółka Gazownictwa z dofinansowaniem z Unii

Gaz pełni fundamentalną rolę w rozwoju gospodarczym Polski, wspierając stabilność dostaw energii oraz przyciągając inwestorów z sektorów przemysłowego i ciepłowniczego.

Dzięki tej inwestycji możliwa będzie również realizacja kolejnych istotnych projektów energetycznych, w tym drugiego etapu dekarbonizacji systemu ciepłowniczego w Łodzi oraz w Pabianicach i w Zduńskiej Woli. Zakończenie tego zadania pozwoli także na zwiększenie przepustowości naszej sieci, co otworzy nowe możliwości dla przyłączania biometanowni do sieci Polskiej Spółki Gazownictwa” - powiedział Szymon Paweł Moś, członek zarządu PSG odpowiedzialny za rozwój i transformację energetyczną w spółce.

To piąta tego typu umowa zawarta przez PSG z Instytutem Nafty i Gazu - Państwowym Instytutem Badawczym w ramach programu FEnIKS na lata 2021-2027. Łączna wartość dofinansowania uzyskanego dla tych pięciu projektów wynosi 565,9 mln zł netto.

Budowa gazociągu Kalisz-Sieradz jest jednym z projektów o najwyższym dofinansowaniu złożonych w ramach I naboru wniosków o dofinansowanie z zakresu dystrybucji gazu, który został przeprowadzony przez INiG-PIB w ramach Programu FEnIKS. Zgodnie z celami Programu realizacja projektu pozwoli na rozwój nowoczesnej infrastruktury gazowej, przystosowanej do dystrybucji nie tylko gazu ziemnego, lecz także gazów zdekarbonizowanych

 - dodała dr Ewa Kukulska-Zając, p.o. dyrektor Instytutu Nafty i Gazu - Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie.

 Polska Spółka Gazownictwa inwestuje w województwie łodzkim

Jest to jedna z trzech kluczowych inwestycji realizowanych obecnie przez Polską Spółkę Gazownictwa w województwie łódzkim. Rozpoczęcie robót budowlanych nastąpi w kwietniu br., natomiast zakończenie inwestycji przewidywane jest na grudzień 2027 roku. Pozostałe inwestycje obejmują budowę gazociągu wysokiego ciśnienia Łyszkowice-Koluszki-Brzeziny-Łódź oraz przebudowę „pierścienia łódzkiego”, najstarszej części sieci wysokiego ciśnienia wokół Łodzi.

GALERIA: Wypadek Sieradz. Droga całkowicie zablokowana

Pomorskie. Zbiórka po pożarze schroniska w Dąbrówce
Miś Uszatek ma już 50 lat! Jak dobrze znasz bohatera kultowej dobranocki?
Pytanie 1 z 10
Które uszko miał oklapnięte Miś Uszatek: