bus

i

Autor: pexels/materiały prasowe

ważne akcje

"Miej baczne oko na raka". Wyrusza specjalny bus! Zatrzyma się w kilku polskich miastach

2024-06-17 16:23

W całej UE nowotwory wykrywa się u 2,7 mln osób rocznie. Według prognoz w 2040 roku liczba ta wzrośnie do 3,24 mln. Jednocześnie badania pokazują, że aż 40 procentom nowotworów można zapobiec lub je wyleczyć, jeśli zostaną wykryte we wczesnym stadium. W ramach kampanii "Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!" wyjedzie na polskie drogi specjalny bus!

Unijna kampania "Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!"

Aby pogłębić wiedzę Polaków na temat chorób nowotworowych, Komisja Europejska startuje z kampanią "Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!"– inicjatywą, która ma pomóc w zwiększaniu świadomości na temat nowotworów, profilaktyki, badań przesiewowych oraz diagnostyki onkologicznej. To jedno z działań inicjowanych w ramach Misji Rak. Misje UE są inicjatywami na rzecz badań i innowacji, skupiającymi się na rozwiązywaniu głównych wyzwań społecznych, z jakimi mierzy się Europa. Jednym z nich jest właśnie walka z nowotworami.  Badania finansowane w ramach Misji Rak – w szczególności program ramowy Horyzont Europa – mają na celu lepsze zrozumienie nowotworów i ich przyczyn, unowocześnienie diagnostyki i leczenia dzięki opracowaniu skuteczniejszych badań przesiewowych, a także poprawę jakości życia pacjentów w trakcie oraz po leczeniu. Inne realizowane inicjatywy obejmują m.in.: utworzenie Europejskiego Centrum Cyfrowego dla Pacjentów z Nowotworami, UNCAN.eu (europejskiej platformy danych) oraz budowę infrastruktur onkologicznych wpaństwach członkowskich.

Specjalny bus wyjedzie na ulice polskich miast. Gdzie się pojawi?

Kampania opatrzona hasłem "Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!" koncentruje się na zachęcaniu Polaków do spojrzenia na tę chorobę z innych perspektyw:● Jakie są dostępne rozwiązania, metody diagnostyki oraz leczenia do walki z rakiem, którymi dysponuje współczesna medycyna.● Na czym polega profilaktyka raka oraz jakie badania przesiewowe warto wykonywać.● Jakie są badania prowadzone na ten temat (aby zrozumieć, jak dobrze jesteśmy przygotowani do walki z nowotworami). Trzy główne powody, przez które coraz więcej Europejczyków słyszy diagnozę "nowotwór", to: starzenie się społeczeństwa, niezdrowy styl życia oraz nierówny dostęp do badań i opieki medycznej. Jednym z celów kampanii jest kierowanie informacji na temat raka także do osób wykluczonych – zarówno pod względem geograficznym, jak i cyfrowym. W ramach kampanii informacyjnej odbędzie się trasa po Polsce. Kampania skierowana jest do wszystkich Polaków w czterech grupach wiekowych – 6–17, 18–39, 40–59 oraz osób 60+. Identyczna akcja odbywa się również na Litwie oraz w Rumunii. Autobus, który przejedzie przez Polskę, wyposażony jest w specjalne pomieszczenie przeznaczone do rozmów ze specjalistami. W ramach każdego przystanku organizowane będą również sesje pytań i odpowiedzi, podczas których personel medyczny, eksperci oraz pacjenci onkologiczni podzielą się swoją wiedzą i wskazówkami. Nie zabraknie także materiałów edukacyjnych oraz atrakcji, takich jak: fotobudkaczy kącik dla najmłodszych z grami. Promowane treści powinny pomóc Polakom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących ich stylu życia, diety, codziennych nawyków oraz regularnego badania się.  Przystanki kampanii objazdowej obejmą: ● 24-26.06 – Tydzień Śląski podczas Festiwalu Europejskie Miasto Nauki, Katowice● 03-06.07 - Gdynia● 12-14.07 – Dni Grunwaldu, Grunwald● 19-20.07 – WROsound, Wrocław ● 25-28.07 – Carnaval Sztukmistrzów, Lublin

W całej Unii Europejskiej nowotwory wykrywa się u 2,7 mln osób rocznie. Według prognoz w 2040 roku liczba ta wzrośnie do 3,24 mln.

Jednocześnie badania pokazują, że aż 40 procentom nowotworów można zapobiec lub je wyleczyć, jeśli zostaną wykryte we wczesnym stadium. Jednak brak wiedzy na temat raka i jego leczenia sprawia, że prawdopodobieństwo zachorowania wydaje się nam przerażające. W ramach kampanii „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!” Komisja Europejska zachęca społeczeństwo do zgłębienia wiedzy na temat tej choroby, jej profilaktyki oraz aktualnego postępu nauki w walce z nią (w tym badań finansowanych przez UE). "Nowotwór może dotknąć każdego z nas, ale już sama myśl o byciu zdiagnozowanym czy posiadaniu bliskiej osoby zmagającej się z nowotworem wywołuje olbrzymi lęk. W obliczu takiego strachu często wybieramy zaprzeczenie albo bierność. Nie chcemy dowiadywać się więcej, odkładamy badania na później, udajemy, że ryzyko nie istnieje. Nadszedł czas, aby stawić czoła tym obawom. To ważne zarówno dla nas samych, jak i dla naszych rodzin czy przyjaciół. Pozytywna diagnoza nie jest dziś wyrokiem śmierci, ale im szybciej rak zostanie wykryty, tym większa szansa na całkowite wyzdrowienie"– podkreśla Joanna Drake, przewodnicząca europejskiej Misji Rak.

Robert Lewandowski powrócił do treningów. Tak wyglądał trening po przegranym meczu z Holandią
Sonda
Masz wśród bliskich osobę, która zmaga się z chorobą nowotworową?
mapa

i

Autor: materiały prasowe