Miał węglowy w sklepie PGG. Wcześniej zakazany, teraz wraca łask. A co ze smogiem?

i

Autor: pixabay

Miał węglowy w sklepie PGG. Wcześniej zakazany, teraz wraca do łask. Co ze smogiem?

2022-09-07 13:25

Polska Grupa Górnicza poinformowała, że już wkrótce miał węglowy będzie dostępny w ich sklepie internetowym. Problem w tym, że w 2020 roku drobno sproszkowana forma węgla kamienna została wycofana ze sprzedaży dla gospodarstw domowych ze względu na zdrowie oraz ochronę środowiska. Ekolodzy nie mają dobrych wieści.

Miał węglowy w sklepie PGG

- Już w najbliższych dniach na www.sklep.pgg.pl pojawi się miał, który ma wielu zwolenników, nie tylko w ogrodnictwie, ciepłownictwie, ale i wśród gospodarstw domowych. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż miał węglowy to stosunkowo tani środek grzewczy o dobrej wartości opałowej, a możliwość zmieszania go z węglem o grubszym uziarnieniu pozwala dodatkowo na podniesienie kaloryczności opału i zapewnienie optymalnego stosunku jakości do ceny - poinformowała Polska Grupa Górnicza na swojej stronie internetowej.

Jak zaznacza PGG, produkt jest przeznaczonych do urządzeń przystosowanych do spalania miałów i rekomenduje stosowanie paliw zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez producenta kotła. Podobna informacja pojawiła się także w mediach społecznościowych przedsiębiorstwa górniczego.  

Zakaz sprzedaży miału węglowego zawieszony 

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w 2020 roku wprowadzono zakaz sprzedaży miałów węglowych dla gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 megawata. Powodem wprowadzenia zakazu były kwestie zdrowotne oraz związane z ochroną środowiska. Miał jest bowiem jedną z podstawowych przyczyn powstawania smogu. Jednak w ostatnich dniach Sejm zawiesił obowiązujące normy co do jakości węgla, co dało zielone światło do sprzedaży miału węglowego prywatnym odbiorcom. 

Miał węglowy a smog

Wiadomość o planach Polskiej Grupy Górniczej nie cieszy ekologów, ponieważ w czasie spalania miału węglowego wytwarza się dwutlenek siarki oraz szczególnie niebezpieczny pył zawieszony PM2,5. O znacznie większym zagrożeniu smogiem informuje między innymi Instytut Rozwoju Myśli Ekologicznej. 

"Smog może zabić w Polsce więcej osób niż COVID"

Informacja o zawieszeniu obowiązujących norm jakości węgla sprawiła, że wiele osób boi się nadchodzącej zimy. 

Jak informuje Polski Alarm Smogowy, z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku w Polsce przedwcześnie umiera około 45 tysięcy osób. 

PARADA WOLNOŚCI Łódź 2022