Matura z polskiego

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS Matura z polskiego, arkusze

Matura 2024

Co było na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Arkusze CKE i odpowiedzi

2024-05-07 15:35

Matura 2024 rozpoczęła się we wtorek 7 maja, tradycyjnie od egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. CKE opublikowała już arkusze. W naszym artykule znajdziecie arkusze wraz z proponowanymi odpowiedziami.

Matura 2024. Język polski. ARKUSZE CKE i ODPOWIEDZI

Jeśli szukasz arkuszy CKE i odpowiedzi z matury z języka polskiego, to dobrze trafiłeś. W tym artykule publikujemy oficjalne arkusze CKE wraz z proponowanymi odpowiedziami.  Wszystko znajdziecie poniżej. 

***

Matura 2024 - język polski. Arkusze Formuła 2023

Matura 2024 - język polski. Arkusze Formuła 2015

Na żywo

Matura 2024 z języka polskiego na poziomie podstawowym [Relacja na żywo, arkusze, odpowiedzi]

15:13

Publikujemy dla was również proponowane odpowiedzi do zadań maturalnych z języka polskiego.  

14:09

Publikujemy też arkusze maturalnej zgodne z wcześniejszą formułą. 

14:09

Tutaj znajdziecie arkusze dotyczącej nowej formuły. 

14:05

Mamy już arkusze CKE! 

 

13:32

W sieci zaczęły pojawiać się pierwsze memy odnośnie pytań maturalnych. 

13:01

W godzinie 13:00 zakończyła się pisemna matura z języka polskiego. Już niebawem CKE opublikuje arkusze maturalne. Jak tylko się pojawią, zamieścimy je w tym artykule. 

12:30

Zostało jeszcze 30 minut matury z języka polskiego w formule 2023. Maturzyści zdający w formule 2015 skończyli pisać egzamin dojrzałości o 11:50.

11:53

Pierwsi maturzyści już wyszli i komentują, jaka była ich zdaniem tegoroczna matura z polskiego. 

10:56

Co jeszcze pojawiło się na maturze z polskiego? Z nieoficjalnych doniesień wynika, że pojawiły się fragmenty tekstów Richarda Lueckiego i Hanny Gadomskiej. Internauci podają, że maturzyści musieli wyjaśnić, na czym polega paradoks ludzkich starań o spowolnienie upływu czasu na podstawie tekstu Richarda Lueckiego. Następnie podać uwarunkowania wpływające na sposób postrzegania czasu oraz wyjaśnić, na czym polega rola uważności w kontrolowaniu czasu na podstawie tekstu Gadomskiej. Do tych tekstów pojawiły się także zadania typu prawda/fałsz (zadania 1-5).

W arkuszu miał się także pojawić fragment Pieśni o Rolandzie, a do niego pytania odnośnie ascezy i symboliki religijnej (zadanie 9).

11:33

W międzyczasie zobaczcie naszą galerię maturzystów z całej Polski

11:30

Z internetowych doniesień wynika, że na maturze miało pojawić się zadanie polegające na napisaniu notatki symetryzującej na temat: człowiek wobec upływu czasu (zadanie nr 6). 

11:29

Na maturze miało też pojawić się pytanie odnośnie symboliki złotego rogu w "Weselu" Wyspiańskiego (zadanie 14). Kolejne pytanie miało dotyczyć, oceny sytuacji Polski tuż po odzyskaniu niepodległości zawartej w podanym fragmencie utworu "Na probostwie w Wyszkowie", a następnie należało napisać, czy znajduje ona potwierdzenie w "Przedwiośniu" Stefana Żeromskiego. Na egzaminie należało przywołać sytuację z "Przedwiośnia" (zadanie 15).

11:25

Kolejnym zadaniem miało być przeczytanie fragmentu "Potopu" Henryka Sienkiewicza, a następnie ocenić czy poniższe twierdzenia są prawdziwe czy fałszywe:

  • Wyszarpywanie poduszki spod głowy konającego jest metaforą patriotycznej postawy tych, którzy chcą sprzeciwić się szwedzkim najeźdźcom.
  • Rozdzieranie czerwonego sukna to metafora dążeń magnatów oraz zewnętrznych wrogów, którzy chcą wykorzystać sytuację Rzeczypospolitej dla własnych korzyści (zadanie 13). 

10:59

Na maturze z polskiego miały się także pojawić fragmenty reportażu "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall, a zadaniem było wyjaśnienie, jaką rolę w powojennym życiu Marka Edelmana odgrywała pamięć o wydarzeniach z Umschlagplatzu (zadanie 16).

Miało się także pojawić zadanie, które polegało na zapoznaniu się z plakatem do przedstawienia "Kordian" wg dramatu Juliusza Słowackiego, a następnie maturzyści mieli wybrać dwa elementy graficzne i wyjaśnić ich sens w kontekście całego dramatu "Kordian" (zadanie 12).

10:08

Do sieci trafiają pierwsze zadania z arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego w formule 2023. Wśród nich: definicja słowa koncept na podstawie wiersza "Niestatek" Jana Andrzeja Morsztyna (zadanie 10), fragment tekstu Bogusława Doparta na podstawie, którego trzeba wyjaśnić, czy Dziady to utwór o charakterze profetycznym (zadanie 11.1) oraz fragment Pana Tadeusza z pytaniami typu prawda/fałsz (zadanie 11.2). Z nieoficjalnych doniesień wynika, że maturzyści mierzą się także z fragmentami Mitologia oraz Trenu X Jana Kochanowskiego, na podstawie których muszą wyjaśnić, czy postawa podmiotu lirycznego z Trenie X jest podobna do postawy Demeter (zadanie 8)

Należy jednak pamiętać, że są to w dalszym ciągu nieoficjalne informacje. 

10:13

Internauci komentują tegoroczne tematy matur. 

9:50

9:47

Profil @maturanews potwierdza, że znane są już tematy tegorocznej matury z polskiego. Są to: 

  • Bunt i konsekwencje dla człowieka
  • Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?

Należy pamiętać, że dopóki CKE nie opublikuje arkuszy, wszelkie informacje odnośnie zadań maturalnych należy traktować jako nieoficjalne. 

9:41

Pojawiły się pierwsze doniesienia odnośnie tematów tegorocznych rozprawek. Jak na razie nie są to potwierdzone informacje.

9:36

9:25

Internauci, którzy nie zdają matury z niecierpliwością czekają na pierwsze przecieki, szczególnie na tematy tegorocznych rozprawek. 

9:00

Wybiła godzina 9:00! Maturzyści rozpoczęli egzamin dojrzałości z języka polskiego. Wszystkim życzymy powodzenia! 

8:38

Kciuki za maturzystów trzyma minister edukacji, Barbara Nowacka. 

8:36

CKE życzy wszystkim maturzystom powodzenia na egzaminie. 

8:35

To już ostatnia szansa na maturalne przecieki. W szkołach już niedługo rozpocznie się rozpakowywanie arkuszy.

8:25

W nocy w sieci pojawiły się screenshoty arkusza CKE, w którym znalazły się pytania dotyczące "Roku 1984" i "Cyberiady". Jak podaje profil maturanews, maturzyści nie powinni brać ich na poważnie.  

8:16

Wśród maturzystów krąży także wiadomość dotycząca lektur, które mają pojawić się na maturze. Prawdopodobnie to również fake news.

8:13

Popularny w serwisie X profil maturanews, śledzący przecieki maturalne, podaje, że trendujące zagadnienia najprawdopodobniej są fałszywe

 

8:08

Aktualnie bardzo wzrosło zainteresowanie pytaniem: czy moralność jest pojęciem subiektywnym? Równie popularne jest zagadnienie egoizmu w literaturze. Tymi tematami szczególnie interesują się internauci z województw świętokrzyskiego i podkarpackiego. 

8:01

Tradycyjnie przed maturą internet zaczynają zalewać tzw. przecieki. Największą popularnością wśród maturzystów cieszy się sprawdzenie tego, co trenduje w internetowych wyszukiwarkach. 

7:56

To już dzisiaj. Punktualnie o godzinie 9:00 rozpocznie się matura z języka polskiego. Egzamin potrwa 240 minut w formule 2023 oraz 170 minut w formule 2015. Do matury w tym roku ma przystąpić 275 000 osób

Matura 2024 rozpoczęła się w tym roku nietypowo. Pierwszy egzamin maturzyści piszą we wtorek, 7 maja, a nie jak w poprzednich latach w pierwszy poniedziałek po majówce. Na pierwszy ogień, tradycyjnie, poszedł język polski na poziomie podstawowym. Matura z polskiego rozpoczęła się punktualnie o godzinie 9:00 i potrwa 240 minut w formule 2023 oraz 170 minut w formule 2015.

Jak podaje CKE, do egzaminu dojrzałości przystąpiło 275 000 osób (absolwentów tego roku i z lat ubiegłych).

Matura 2024 z języka polskiego. Przecieki

Wielu maturzystów dzień przed egzaminem przegląda internet w poszukiwaniu przecieków. Największą popularnością cieszy się sprawdzenie tego, co trenduje w internetowych wyszukiwarkach.

Czy warto tracić czas na poszukiwanie przecieków? Choć w poprzednich latach zdarzało się, że informacje na temat zadań maturalnych potrafiły pojawić się w sieci na chwilę przed maturą, to zdecydowanie lepiej poświęcić ten czas na powtarzanie materiału.

Jak radzi wszystkim maturzystom CKE, kluczem do sukcesu jest uważne czytanie poleceń.

- To niby oczywiste, a każdego roku wiele rozwiązań nie uzyskuje maksymalnej liczby punktów, ponieważ poprawnego rozwiązania jest "pół" – doradza CKE. - Nie zostawiaj zadań bez rozwiązania, nawet jeżeli nie masz 100% pewności, że jest to rozwiązanie w 100% poprawne. Brak odpowiedzi to brak szans na punkty!

Centralna Komisja Egzaminacyjna podpowiada, że w zadaniach nie ma haczyków, trików, sekretnych kodów, kruczków, zmyłek, forteli, podpuch, pułapek lub zasadzek.

- Jeżeli odpowiedź wydaje Ci się oczywista - to zapewne taka jest, bo jesteś dobrze przygotowany(-a) do egzaminu. Wpisz ją – podaje CKE i dodaje, by maturzyści dobrze rozplanowali siły i zostawili sobie czas na sprawdzenie odpowiedzi.

Quiz maturalny. Sprawdź, czy zdasz maturę z języka polskiego

Pytanie 1 z 20
Alegoria to:
Matura w Zespole Szkół Salezjańskich w Łodzi