Ponad 12 tys. osób zalega z czynszem za lokale komunalne w Łodzi, a ich łączne zadłużenie wynosi 170 mln zł. Zadłużenie lokalu komunalnego może zakończyć się wypowiedzeniem umowy najmu. Są jednak sposoby, by tego uniknąć.
Z roku na rok coraz więcej łodzian korzysta z opcji odpracowania długu. Zaległości w czynszu można odpracować w łódzkich szkołach, przedszkolach, domach pomocy społecznej, Miejskim Ogrodzie Zoologicznym, Zarządzie Zieleni Miejskiej, Łódzkim Zakładzie Usług Komunalnych lub Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Może to być praca fizyczna (prace porządkowe, remontowe) lub biurowa - zależnie od kwalifikacji danej osoby.
Dłużnicy, którzy nie mogą podjąć pracy, mogą skorzystać z innych form pomocy. Lokatorzy w trudnej sytuacji życiowej mogą ubiegać się o dodatek mieszkaniowy lub obniżkę czynszu z tytułu niedostatku. O obniżkę w wysokości od 10 do 50 proc. mogą wystąpić tylko najemcy, którzy mają zbyt duży lokal, aby dostać dodatek mieszkaniowy. Osoby zalegające z czynszem mogą również wnioskować o rozłożenie zadłużenia na raty dostosowane do ich możliwości finansowych lub poprosić o zmianę lokalu. Dłużnicy czynszowi mogą też skorzystać z pomocy MOPS.
Informację o formach wsparcia znaleźć można w Zarządzie Lokali Miejskich przy al. Kościuszki 47.