Kultura

Najstarsza łódzka biblioteka zyskała nowe życie. Czym RETRO różni się od pozostałych placówek?

2023-04-21 12:51

Najstarsza łódzka biblioteka właśnie przeszła gruntowną metamorfozę. Znajdująca się przy ulicy Narutowicza placówka zyskała nazwę RETRO. Nie bez powodu! Biblioteka skrywa niezwykły klimat, nawiązujący właśnie do dawnych czasów. Czym jeszcze różni się od pozostałych?

Najstarsza biblioteka w Łodzi przeszła gruntowną metamorfozę

Najstarsza filia biblioteczna w Łodzi, istniejąca już od 65 lat, mieści się przy ulicy Narutowicza 91a. Placówka przeszła jednak całkowitą przemianę i zaprasza do zupełnie nowego wnętrza, które ma na celu odrobinę pokazać również historię. Wystrojem biblioteka osadzona jest w latach 50-80tych. Na czytelników czeka możliwość przeczytania lektury pod lampą z czasów PRL czy odpoczynku z kawą przy stoliku z tego samego okresu.

"Z głośników będzie się sączyła muzyka, oczywiście nawiązująca do nazwy, czyli retro." - podkreśla w rozmowie z naszą reporterką Elą Piotrowską dyrektor Miejskiej Biblioteki w Łodzi Halina Bernat.

Z biblioteki skorzystać może każdy, kto ma fiszkę, czyli Miejską kartę biblioteczną.

Biblioteka RETRO. Jakie wydarzenia zaplanowano?

W związku z otwarciem biblioteki, na odwiedzających czeka kilka wyjątkowych wydarzeń. Na najbliższy czas zaplanowano:

  • 21 kwietnia, godz. 17.00

Spotkanie wokół historii najbliższej okolicy i samej biblioteki, które poprowadzi Ryszard Bonisławski - znany polski regionalista, prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, przewodnik turystyczny po Łodzi i regionie (jeden z pierwszych czytelników filii sprzed lat)

  • 27 kwietnia, godz. 17.00

Spotkanie z Sylwią Gillis, łódzką autorką kryminałów i lokalną aktywistką, której debiutancka  powieść osadzona jest głęboko w historii miasta; spotkaniu towarzyszyć będzie możliwość uzyskania podpisanego przez autorkę egzemplarza na zasadzie wymiany barterowej (1 egzemplarz = 1 torba odzieży dla uchodźców z ośrodków detencyjnych)

  • 4 maja, godz. 17.00

Spotkanie z Tomaszem Romanowiczem, historykiem, aktywistą, pracownikiem Muzeum Etnograficznego w Łodzi wokół historii Radiostacji.

R.BOCHENEK: OD POCZĄTKU ALARMOWALIŚMY BRUKSELĘ W SPRAWIE ZBOŻA

Powstanie PSZOK dla mieszkańców Bałut. Inwestycja ma kosztować 2,3 mln zł