Wyprodukowane z piankowego tworzywa gąbeczki do makijażu zrewolucjonizowały sposób nakładania podkładów oraz korektorów. Zapewniają idealne rozprowadzenie kosmetyku na twarzy, dzięki czemu nie ma mowy o tzw. efekcie maski. Stały się podstawowym wyposażeniem kosmetyczek kobiet na całym świecie, są też powszechnie stosowane przez profesjonalistów. Żeby jednak spełniały swoje funkcje, trzeba je regularnie czyścić i wymieniać, o czym, nie wszyscy pamiętają.
Ma więcej zarazków niż deska sedesowa. Kobiety używają jej codziennie
Brytyjscy naukowcy z Aston University sprawdzili, jakie bakterie można znaleźć na gąbkach do makijażu. Wykryli m.in. pałeczki okrężnicy Escherichia coli, gronkowca złocistego Staphylococcus aureus oraz grzyby. Wymienione bakterie zawierało ponad 25 proc. badanych gąbek, a grzyby znajdowały się aż w 60 proc.
Gąbeczki do makijażu przebadała także marka MyGlabTech, a efektami badań podzieliła się na TikToku.
- Badacze wykazali, że w gąbkach do makijażu znajduje się więcej bakterii niż w toalecie. Komórki martwego naskórka, oleje oraz brud są idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii – przekazała marka MyGlabTech i podkreśliła, że stosowanie nieodpowiednio czyszczonych gąbeczek prowadzi do trądziku oraz stanów zapalnych skóry i oczu.
Jak często powinno się czyścić gąbkę do makijażu?
Gąbki do makijażu powinno się myć po każdym użyciu i stosować dopiero po dokładnym wyschnięciu, natomiast raz w miesiącu powinno się je wymieniać na nowe.