Łódź dostanie od UNICEF 36 mln złotych na pomoc dla najmłodszych uchodźców!

i

Autor: mat.UMŁ

Łódź dostanie od UNICEF 36 mln złotych na pomoc dla najmłodszych uchodźców!

2022-06-13 17:58

Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie dzieci z Ukrainy, które mieszkają w naszym mieście, m.in. na edukację, wakacyjne zajęcia integracyjne, a także działania prozdrowotne.

UNICEF docenia pomoc jaką Łódź i łodzianie okazali uchodźcom.

Dziękuję, że UNICEF dostrzegł nas i wspólnie będziemy mogli zrobić dużo więcej na rzecz tych, którzy w Łodzi szukają schronienia. Dla naszych nowych łodzian, bo tak ich traktujemy, będziemy realizować szereg działań w zakresie edukacji, pomocy psychologicznej, zdrowotnej, ale także spędzania wolnego czasu. UNICEF wesprze nas nie tylko pokaźną kwotą, ale też wsparciem merytorycznym. Jest to bardzo potrzebne w sytuacji, gdy  według szacunków,  ok. 15 proc. populacji miasta to Ukraińcy - mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Przedstawiciele UNICEF rozmawiali w łódzkim magistracie o konkretnych planach pomocy dla uchodźców z Ukrainy. W projekt zaangażowali się specjaliści z Wydziału Edukacji, Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Biura Aktywności Miejskiej, a także Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Centrum Administracyjnego Pieczy Zastępczej w Łodzi. Wszystkim zależy, by obywatele Ukrainy dobrze się czuli w naszym mieście, a dzieci jak najszybciej zintegrowały się ze swoimi rówieśnikami.

Dla nas każde dziecko ma takie same prawa, niezależnie od tego, skąd pochodzi, gdzie się aktualnie znajduje i jak długo będzie tam przebywać. Przed wrześniem trzeba lepiej przygotować szkoły do przyjęcia uchodźców, teraz mamy czas na to by zorganizować zajęcia językowe, wsparcie psychologiczne, zapewnić zajęcia integracyjne - mówi Rashed Mustafa Sarwar, Starszy Koordynator UNICEF ds. działań na rzecz uchodźców w Polsce.

Dzięki wsparciu UNICEF-u będą pieniądze na zapewnienie dodatkowego wyposażenia szkół, przedszkoli i żłobków m.in w dodatkowe meble, sprzęt komputerowy oraz pomoce naukowe. Pieniądze będą też przeznaczone na pomoc psychologiczną i zatrudnienie asystentów z Ukrainy. W wakacje już zaplanowano zajęcia integracyjne dla wszystkich dzieci, które mieszkają w Łodzi. Będą wspólne wycieczki, zajęcia sportowe, kulturalne i językowe. Wsparcie UNICEF przewiduje możliwość rozszerzenia programu opieki dentystycznej oraz programu szczepień dla dzieci. Szczególną troską zostaną otoczone przywiezione do Łodzi dzieci z ukraińskich domów dziecka.