Nowotwór prostaty i jąder. Kogo dotyczy?
Rak męskich narządów jest wciąż w dużej mierze tematem tabu. Na szczęście jednak pojawia się coraz więcej akcji, które mają na celu niesienie świadomości jak ważna jest profilaktyka i regularne badania.
Nowotwór prostaty bowiem zajmuje czwarte miejsce pod względem śmiertelności na świecie! Dotyczy on przede wszystkim dojrzałych mężczyzn, ale wpływ na niego mają również: predyspozycje dziedziczne, palenie tytoniu, dieta, niedobór aktywności fizycznej czy otyłość.
Natomiast rak jąder występuje między 25. a 35. rokiem życia i jest najpopularniejszym nowotworem wśród młodych mężczyzn. Na szczęście jego wykrycie jest jednak bardzo zauważalne i charakteryzuje się dobrym rokowaniem.
Rak jądra zazwyczaj wyczuwalny jest jako niebolesny, twardy guz. Może pojawić się także obrzęk i płyn w okolicy moszny. Pierwsze objawy to te, które mogą wskazywać już na przerzuty: ból brzucha, krwioplucie, guz w okolicy nadobojczykowej, powiększone węzły chłonne, a nawet ginekomastia.
Nowotwory męskich narządów płciowych. Profilaktyka
Profilaktykę raka prostaty najlepiej rozpocząć już po 40. roku życia. Na wizytę można zgłosić się do urologa, który wykona badanie per rectum, a także zleci szczegółową diagnostykę. Badania, które należy wykonać w pierwszej kolejności to z pewnością stężenia PSA (białka produkowanego przez komórki raka prostaty, ale też przez tkanki prawidłowego gruczołu krokowego) oraz badanie fragmentu tkanki pobranej z prostaty pod mikroskopem (badanie histopatologiczne).
Jeśli chodzi o nowotwór jąder, badanie to można przeprowadzić samodzielnie w domu. Należy złapać jądro za pomocą obu dłoni, najlepiej podczas kąpieli. Ciepła woda sprawia bowiem, że mięśnie moszny są bardziej rozluźnione. Każde jądro należy sprawdzić oddzielnie poprzez obrócenie je delikatnie między kciukami a innymi palcami. Zdrowe jądro będzie gładkie, a badanie nie powinno przysparzać bólu lub dyskomfortu. Jeśli jednak mamy wątpliwości, zawsze warto skonsultować to z urologiem,