Limit na zakup węgla w krajowych spółkach można obejść. Jak kupić 9 ton węgla zamiast 3?

i

Autor: pexels

Limit węgla można obejść! Jak kupić nawet 9 ton w sklepie PGG, Węglokoks i JSW?

2022-10-04 9:36

Zakup węgla na sezon grzewczy 2022/2023 nie jest prosty. Aby zwiększyć dostępność węgla dla odbiorców indywidualnych, krajowe spółki górnicze wprowadziły limity na zakup surowca. Teoretycznie w PGG, Węglokoksie lub Jastrzębskiej Spółce Węglowej można jednorazowo kupić 3 tony węgla. Okazuje się jednak, że obejście limitu jest dziecinnie proste.

Limit na zakup węgla w PGG, Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz Węglokoksie

Odbiorcy indywidualni mogą taniej kupić węgiel w krajowych spółkach górniczych. Polka Grupa Górnicza (PGG), Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Węglokoks sprzedają surowiec w niższych cenach niż prywatne firmy, jednakże wprowadziły limity na zakup węgla w swoich sklepach internetowych. Indywidualni odbiorcy mogą kupić jednorazowo 3 tony węgla. Limity miały na celu zwiększenie dostępności surowca na rynku dla gospodarstw domowych. 

Jak obejść limit na zakup węgla? 

Okazuje się jednak, że limit 3 ton węgla na osobę można łatwo obejść. Krajowe spółki co prawda zobowiązują kupujących do wypełnienia swoich danych, co prawdopodobne miało zapobiec kupowaniu większych ilości. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić węgiel jednocześnie od wszystkich trzech podmiotów. Jak informuje portal energetyka24.pl, systemy informatyczne spółek nie widzą się wzajemnie, co otwiera drogę do zakupu 9 ton węgla jednorazowo zamiast 3.

PGE ma wprowadzić sprzedaż detaliczną węgla

Jak informował w poniedziałek (3 października) wicepremier i minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, do końca roku z polskich kopalń na rynek trafi 5,4 mln ton węgla. Wzrosnąć ma także import surowca. 

- Dzięki wysiłkowi górników, zarządów spółek węglowych w tym roku nie tylko uda się utrzymać poziom wydobycia, ale go nieco zwiększyć. Z drugiej strony wydałem również dyspozycję spółkom, które mają takie kompetencje importowe, aby podjąć zwiększony import z zagranicy - powiedział Sasin.

Zgodnie z zapowiedziami wicepremiera Sasina do końca roku do kraju ma trafić także 11 mln ton importowanego węgla. Minister zapewnił, że cały importowany węgiel będzie przesiany, a ok. 3,5 mln ton trafi na cele grzewcze dla gospodarstw domowych. Jak podkreślił, ta wielkość pozwoli pokryć ubytek węgla, jaki powstał po wprowadzeniu embarga na rosyjski surowiec.

Jacek Sasin dodał, że do końca sezonu grzewczego w 2023 roku ilość importowanego węgla jeszcze się zwiększy i osiągnie wielkość 17 mln ton. Wicepremier poinformował także, że Polska Grupa Energetyczna (PGE) prowadzi prace nad uruchomieniem sprzedaży detalicznej węgla, która miałaby ruszyć w listopadzie. Jak na razie zakupów na stronie internetowej PGE mogą dokonywać instytucje użyteczności publicznej, samorządy i przedsiębiorcy. Minimalne zamówienie wynosi 25 ton. 

Czytaj także: Węgiel brunatny z kopalni Bełchatów znów w sprzedaży! Cena węgla będzie dużo niższa?

Minister zwrócił się ponadto do samorządów, aby zaangażowały się w dystrybucję węgla, co miałoby też ograniczyć jego koszt dla klientów końcowych.

- Zwróciliśmy się do samorządów (...), aby zaangażowały się w dystrybucję węgla; dysponując narzędziami, jakimi są spółki komunalne, różnego rodzaju przedsiębiorstwa, mają możliwość ten węgiel kupować bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem, właściwie po kosztach przywiezienia (...) oraz transportu do miejsca docelowego - powiedział wicepremier.

Serce WOŚP stanęło w Łodzi