Zbliża się ważny termin dla rolników

i

Autor: pixabay.com

Finanse

Zbliża się ważny termin dla rolników. Przegapisz, to stracisz ubezpieczenie z KRUS!

2023-06-14 15:45

31 maja upływa termin złożenia zaświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 rok. Osoby, które nie złożą zaświadczenia w terminie stracą ubezpieczenie KRUS.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że zbliża się termin na złożenie zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za rok 2022.

Zgodnie z prawem rolnik lub domownik, podlegający ubezpieczeniu społecznemu rolników, który prowadzi również pozarolniczą działalność gospodarczą (lub współpracuje przy prowadzeniu takiej działalności), jest zobowiązany do 31 maja złożyć w KRUS zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego albo oświadczenie, że kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczyła rocznej kwoty granicznej. Wysokość kwoty granicznej za 2022 rok wynosi 3723 zł.

Osoby, które przekroczą roczną kwotę graniczną bądź nie złożą dotyczącego jej zaświadczenia lub oświadczenia do 31 maja, stracą ubezpieczenie KRUS. Ubezpieczenie społeczne rolników ustanie z dniem, w którym minął termin na złożenie takiego zaświadczenia w KRUS.

Absurdalne ceny mieszkań w Warszawie. Tyle trzeba zapłacić za metr