29. Kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi rozpoczęła się w miniony weekend. W sobotę, niedzielę oraz w środę z puszkami kwestowała młodzież z łódzkich szkół, społecznicy, miłośnicy historii i zabytków Łodzi, przewodnicy oraz członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem. W dniu Wszystkich Świętych do akcji tradycyjnie włączyli się przedstawiciele świata kultury, sztuki, nauki, polityki i mediów oraz znani łodzianie. Wśród kwestujących byli m.in. prezydent miasta Hanna Zdanowska, przewodniczący Rady Miasta Łodzi Marcin Gołaszewski, wicewojewoda łódzki Marcin Buchali oraz minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.
- To jest dzień niezwykły od lat, bo to dzień, w którym faktycznie utożsamiamy się z historią naszego miasta - mówi prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi Cezary Pawlak. - Kwesta w roku obchodów 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich ma szczególne przesłanie: „Pamięci łodzian”. I myślę, że łodzianie po raz kolejny dziś nie zawiedli, byli tu licznie obecni i zaangażowani.
Wszyscy podkreślali, że łodzianie chętnie wrzucali pieniądze do puszek, które zapełniały się bardzo szybko. Nie brakowało nawet banknotów 200-złotowych.
- Łodzianie są hojni, szczodrzy. Wiedzą na co te pieniądze przeznaczamy i chyba to podtrzymuje w nich tę pewność, że nie są to zmarnowane pieniądze - podkreśla Ryszard Bonisławski, który nie przegapił żadnej z dotychczasowych kwest, zbierając w tym roku datki na Starym Cmentarzu już po raz 29. - W ogólnym rozrachunku liczy się każda złotówka.
Po przeliczeniu datków z pierwszych trzech dni kwesty, okazało się, że łodzianie wrzucili do puszek 96 tys. zł. Ostateczna suma z pewnością będzie wyższa, ponieważ zbiórka będzie kontynuowana w sobotę i niedzielę (3 i 4 listopada).
- Będziemy czekać na państwa, bo kwota, którą uzbieramy przełoży na kolejne prace renowacyjne – dodaje Cezary Pawlak. - W tym roku odnowiliśmy 9 pomników, oby w przyszłym ta liczba była podobna.
Kwesta na Starym Cmentarzu po raz pierwszy odbyła się w 1995 r. z inicjatywy nestora łódzkich przewodników Stanisława Łukawskiego i dziennikarza TVP3 Łódź Wojciecha Słodkowskiego. We wszystkich zorganizowanych do tej pory kwestach pozyskano ok. 2 mln zł, za co udało się odnowić 209 pomników. Od wielu lat część pieniędzy ze zbiórki przekazywana jest na ratowanie najcenniejszego zabytku nekropolii - unikalnego w skali światowej neogotyckiego mauzoleum jednego z największych fabrykantów Karola Scheiblera.
- Znam nawet osoby, które nie mają tutaj w ogóle rodzin i przyjeżdżają specjalnie, żeby móc dołożyć się do tego wspaniałego dzieła - mówi Elżbieta Pędziwaiatr, łódzki przewodnik. - Mamy nadzieję, że ten cmentarz zachowa choć w części ten swój zabytkowy charakter, żebyśmy pokazali jak kiedyś wyglądały cmentarze.