Kranówka wcale nie taka zdrowa?
Wiele osób bardzo chętnie używa wody z kranu do niemal wszystkiego, na czele z jej spożywaniem. I choć miasta zapewniają, że kranówka jest bardzo zdrowa i powinniśmy z niej korzystać, do niektórych celów nie powinniśmy jej wykorzystywać. Do jakich konkretnie? Jak twierdzi epidemiolożka z amerykańskiej agencji CDC Shanna Miko, woda z kranu jest bezpieczna do picia, ale nie powinno się jej w żadnym wypadku używać do celów medycznych. Może to mieć dramatyczny skutek dla naszego zdrowia.
Polecany artykuł:
Do czego nie należy używać wody z kranu?
Ekspertka tłumaczy, że pod żadnym pozorem nie powinno się używać wody bezpośrednio z kranu do celów medycznych, takich jak płukanie zatok czy mycie soczewek kontaktowych. Przyczyną tego ma być długa droga, jaką woda musi pokonać rurami, zanim wypłynie w naszym domu. Wszystko dlatego, że przenoszone w ten sposób mogą być liczne bakterie, wirusy i drobnoustroje, które są niebezpieczne dla naszego organizmu. Potrafią one wpływać na rozwój groźnych chorób, a w skrajnych przypadkach mogą nawet prowadzić do śmierci!
Według epidemiolożki najprostszym sposobem na sprawienie żeby woda z kranu nadawała się do celów medycznych, jest po prostu przegotowanie jej. Dzięki temu procesowi wszelkie szkodliwe substancje zostaną zabite.
Kto szczególnie nie powinien używać wody z kranu?
Popularna kranówka wykorzystywana w celach medycznych nie jest wskazana przede wszystkim dla kilku grup. Zalicza się do nich:
-
osoby po 50 roku życia
-
niemowlęta
-
byłych i obecnych palaczy
-
osoby z osłabionym układem odpornościowym
-
chorych na cukrzycę
-
osoby z niewydolnością wątroby lub nerek