Telewizja

i

Autor: Canva

Abonament RTV. Badania nie zostawiają wątpliwości. Polacy nie chcą płacić

2023-02-03 16:01

Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla wszystkich posiadaczy radioodbiorników i telewizorów. W tym roku kwota, którą trzeba zapłacić jest wyższa, co nie podoba się Polakom. Jak wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, uważamy, że jest to opłata, której płacić nie powinniśmy w ogóle.

Abonament RTV. Czym jest i ile wynosi?

Abonament RTV jest opłatą, która zgodnie z prawem, jest obowiązkową dla każdego, kto korzysta z odbiornika radiowego czy telewizyjnego. Jest jednak kilka wyjątków, zwolnione z opłaty są m.in. osoby powyżej 75 roku życia.

Organem odpowiedzialnym za ściąganie abonamentu od użytkowników jest Poczta Polska. To właśnie jej przedstawiciele prowadzą kontrole w całej Polsce, podczas których sprawdzają, czy ci, którzy powinni płacić abonament, faktycznie to robią.

W ostatnim czasie inflacja wciąż drastycznie wzrasta. Również, w tym roku czeka nas podwyżka abonamentu RTV. Z cennika przedstawionego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wynika, że odbiorców czekają podwyżki rzędu około 11% procent przypadku telewizorów oraz około 16 procent w przypadku radia.

Czy powinna być opłata za radio i telewizor? Polacy są zgodni

Polakom nie podoba się to, że za posiadanie telewizorów i radioodbiorników trzeba płacić. Szczególnie, że Telewizja Polska jest hojnie dotowana z budżetu państwa.

O to samo zapytał Polaków United Surveys, który zrealizował sondaż dla Wirtualnej Polski.  Na pytanie czy powinniśmy płacić abonament, 55,3 procent badanych wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie", natomiast "raczej nie"- 12,6 procent.Odpowiedź "raczej tak" wybrało 12,4 procent ankietowanych, a "zdecydowanie tak" - 15,1 procent. Tylko 4,6 procent stanowiły osoby niezdecydowane.

Co istotne, większość przeciwników płacenia abonamentu to osoby do 49. roku życia, które deklarują, że są wyborcami opozycji

Dziury urywające zawieszenie i źle łatane jezdnie. Łodzianie są załamani stanem dróg w mieście