Stacja benzynowa

i

Autor: Paweł Dąbrowski/Super Express Stacja benzynowa

Nowe przepisy

Koniec z alkoholem na stacjach benzynowych? W internecie zawrzało

2024-05-06 14:52

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że rząd pracuje nad rozwiązaniami, które mają ograniczyć dostępność alkoholu w Polsce. Pojawił się pomysł wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. W internecie dosłownie zawrzało.

Będzie zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych?

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna gościła w środę w Radiu Zet, gdzie wyraziła opinię, że na stacjach benzynowych w Polsce nie powinien być sprzedawany alkohol.

- Będę przekonywała koleżanki i kolegów z rządu, bo skutki leczenia osób, które nadużywają alkoholu, obciążają wszystkich podatników. Ministerstwie Zdrowia pracujemy nad tym, jak można ograniczyć dostępność alkoholu. Ale o tym oczywiście muszę rozmawiać z koalicjantami – powiedziała Izabela Leszczyna i dodała, że analizę zlecił jej premier Donald Tusk.

Zapowiedź wprowadzenia ograniczeń w sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych wywołała szeroką dyskusję. Głos w tej sprawie zabrali politycy wszystkich opcji, w tym także Mateusz Morawiecki.

- Popieram tę propozycję. Alkoholizm jest złem i wszystko, co prowadzi do zwiększenia możliwości kupowania alkoholu, zwłaszcza w okolicznościach takich, gdzie może to służyć bardzo złym zachowaniom - w tym przypadku mam na myśli kierowców, którzy niestety czasami jeżdżą po alkoholu, dopuszczając się zbrodni, tak trzeba powiedzieć - to jest coś złego. Jestem za tym, aby jak najbardziej ograniczać spożycie alkoholu i taka rzecz może do tego doprowadzić – powiedział były premier w czasie konferencji prasowej w Gliwicach, popierając tym samym Donalda Tuska.

W internecie zaroiło się od komentarzy

Szerokim echem odbiła się wypowiedź Marcina Warchoła z Suwerennej Polski.

- Wiecie, że uśmiechnięta Polska zakaże sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych? No to już wiecie – napisał w serwisie X minister sprawiedliwości w dwutygodniowym rządzie Mateusza Morawieckiego.

Na jego wypis zareagował m.in. przewodniczący stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, Jan Śpiewak.

- Pan jako wierzący katolik chyba jest za ograniczeniem dostępu do alkoholu zgodnie z naukami kościoła? Plus jako wiceminister sprawiedliwości wie doskonale Pan, że alkohol to główny czynnik kryminogenny. Czy włamał się Panu ktoś na konto? - odpowiedział działacz społeczny. 

Na wpis Warchoła zareagował także Dominik Lewandowski, wiceprezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

- Dlaczego uważa Pan, że to zły pomysł? Alkohol i samochód to bardzo niefortunne połączenie. Wycofywanie alkoholu ze stacji benzynowych jest europejskim trendem za którym powinniśmy podążać. Co więcej z badań wynika, że jest poparcie społeczne dla takich zmian - skomentował. 

O komentarz pokusił się także jezuista Grzegorz Kramer.

- A wie Pan, że stacja benzynowa, jak sama nazwa wskazuje jest do sprzedaży benzyny? A wie Pan ilu ludzi ginie przez pijanych kierowców? A wie Pan, że czym mniej alkoholu, tym więcej uśmiechniętych dzieci? Jakoś Pan da radę, da się. Serio – napisał duchowny.

 A wy co sądzicie o wprowadzeniu takiego zakazu? Oddajcie głos w naszej sondzie.

Sonda
Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych?
Wynajęli sklep monopolowy, ale nie sprzedali tam nawet kropli alkoholu