Koniec stanu zagrożenia epidemicznego. Jakie zmiany czekają pracowników?

i

Autor: pixabay.com

Praca

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego. Jakie zmiany czekają pracowników?

2023-06-21 15:37

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego, który zostanie zniesiony 1 lipca, pociągnie za sobą m.in. zmiany istotne dla pracowników. Jak podkreśla Fakt, wchodzące z początkiem lipca zmiany będą dotyczyć m.in. urlopów, badań okresowych, a nawet odpraw. Sprawdź, co się zmieni 1 lipca?

1 lipca 2023 r. odwołany zostanie w Polsce stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z epidemią COVID-19. Stan zagrożenia epidemicznego obowiązywał w Polsce od 16 maja 2022 r. Wcześniej obowiązywał stan epidemii. Stan zagrożenia został odwołany z uwagi na obecną sytuację epidemiczną – spadek zakażeń, zgonów i hospitalizacji.

- COVID-19 nie stanowi dziś większego zagrożenia, choć na pewno będziemy mieli fale zwiększonych zachorowań. System nie powinien już być jednak nadmiernie obciążony - podkreśla rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego – co się zmieni?

Jedną z najbardziej widocznych zmian, jakie pociągnie za sobą odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek w szpitalach i przychodniach. Jak podkreśla Fakt, koniec stanu zagrożenia epidemicznego będzie miał także duży wpływ na uprawnienia pracowników.

Zaległy urlop

Od 1 lipca pracodawca nie będzie już mógł tak łatwo wysłać pracownika na przymusowy urlop. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego pracodawca mógł wysłać pracownika – we wskazanym przez siebie terminie – na zaległy urlop wypoczynkowy, którego pracownik nie wykorzystał w poprzednich latach kalendarzowych, a pracownik nie mógł się tej decyzji sprzeciwić.

Badania okresowe

Wraz z końcem stanu zagrożenia epidemicznego wracają też badania okresowe. Jeśli w czasie pandemii (po 7 marca 2020 r.) pracownikowi skończyła się ważność badań okresowych lub kontrolnych, może w najbliższym spodziewać się skierowania do lekarza. Dotychczasowe orzeczenia będą ważne nie dłużej niż 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

Odprawy

Fakt przypomina też, że tarcza antycovidowa ograniczyła wysokość odpraw dla pracowników. W czasie stanu epidemicznego wysokość odprawy nie mogła przekraczać dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli obecnie kwoty 34,9 tys. zł brutto. Od 1 lipca próg ten zostanie zniesiony i odprawy dla pracowników, którzy odchodzą z pracy, będą mogły być wyższe.

Szok we Wrocławiu. Rosomak zmiażdżył osobówkę
Listen on Spreaker.