Komornik

i

Autor: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Długi

Komornik mniej zabierze z twojej wypłaty. Zmieniły się przepisy

2024-03-21 9:34

Dotychczas osoby z trudnościami finansowymi mogły tracić nawet 50% swojego dochodu z powodu zajęcia komorniczego, a w sytuacji zaległości alimentacyjnych to ryzyko sięgało nawet 60% zarobków. Od początku roku obowiązują nowe przepisy, które zobowiązują komorników do pozostawienia dłużnikom większej minimalnej kwoty na ich rachunkach bankowych.

Zajęcia komornicze. Jaką kwotę może zająć komornik?

Komornik może wejść na konto dłużnika i zabrać z niego część wynagrodzenia. Przepisy jasno określają, jaka kwota może podlegać zajęciu komorniczemu, a także ile pieniędzy powinno zostać na koncie dłużnika.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, komornik może zająć maksymalnie 50 proc. wynagrodzenia liczonego netto, bez względu na formę zatrudnienia (umowa o pracę, umowa zlecenie). Wyjątek stanowią długi alimentacyjne. W tym przypadku zajęcie komornicze może stanowić nawet 60 proc. wypłaty. Istnieje także możliwość ściągnięcia z konta dłużnika całego wynagrodzenia, ale dotyczy to osób, które podjęły się pracy dodatkowej. 

W przepisach jednak obowiązuje także kwota wolna od zajęcia komorniczego, czyli taka, która musi pozostawić na koncie dłużnika, aby umożliwić mu przeżycie. Kwota wolna od zajęcia jest ustalana w oparciu o minimalne wynagrodzenie. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły.

Z konta dłużników alimentacyjnych może zniknąć więcej pieniędzy, ponieważ w tym przypadku kwota wolna nie ma zastosowania. Komornik może ściągnąć z konta 60 proc. wynagrodzenia, bez względu na jego wysokość. Po zajęciu komorniczym kwoty niższej od minimalnej pensji mogą też spodziewać się osoby, które nie pracują na pełen etat. W ich przypadku kwota wolna od zajęcia będzie ustalona w oparciu o wymiar czasu pracy. Również osoby zarabiające najniższą krajową muszą się liczyć z tym, że ich konta może zniknąć 50 proc. wypłaty. 

Od 1 stycznia zmieniły się przepisy dotyczące zajęcia komorniczego

Poza wymienionymi wyżej wyjątkami, komornik może zająć maksymalnie 50 proc. wynagrodzenia dłużnika, ale musi pozostawić na jego koncie określoną kwotę. Od 1 stycznia 2024 roku zmieniły się przepisy, ponieważ wzrosła płaca minimalna. Oznacza to, że komornik będzie musiał pozostawić na koncie większą kwotę pieniędzy - dokładnie 3 221,98 zł (kwota netto od wynagrodzenia brutto w wysokości 4 242 zł). 

Komornik zabrał mu ciągnik za długi sąsiada!
Listen on Spreaker.