Koalicja zrewolucjonizuje polski transport publiczny? Pojawił się bardzo ciekawy pomysł

i

Autor: Pexels

Transport

Koalicja zrewolucjonizuje polski transport publiczny? Pojawił się bardzo ciekawy pomysł

2023-11-22 11:04

Koalicja ma wiele nowych pomysłów. Niektóre nie są tak często omawiane w przestrzeni publicznej. Nie oznacza to, że nie są ciekawe. Jednym z nich może być pomysł utworzenia nowego rodzaju biletu w transporcie publicznym.

Może nie jest to najczęściej omawiany temat, ale zdecydowanie warto zwrócić na niego uwagę. W umowie koalicyjnej opisano pomysł nowego rodzaju biletu w transporcie publicznym.

"Zapewnienie efektywnego i dostępnego transportu publicznego będzie stanowić jeden z priorytetowych obszarów naszej współpracy. Koalicja aktywnie wesprze proces przywracania połączeń autobusowych oraz rozwijania sieci kolejowej, aby zatrzymać i odwrócić negatywne trendy w tym zakresie. Środki budżetowe oraz fundusze unijne, których uruchomienie będzie zadaniem Koalicji, zapewnią poprawę jakości komunikacji zbiorowej. Utworzymy zintegrowany system pozwalający kupić bilet na przejazd z wykorzystaniem dowolnych środków transportu zbiorowego" – czytamy w umowie koalicyjnej.

Jak czytamy na biznes.interia.pl, tego typu bilet jest dostępny w Niemczech. Kosztuje tam 49 euro. Upoważnia on do podróżowania wszystkimi rodzajami transportu. Wyjątek stanowią jedynie szybkie międzymiastowe połączenia kolejowe. Korzystać z niego mogą także turyści.

- Bardzo się cieszę, że taki punkt znalazł się w umowie koalicyjnej i że ktoś docenia wagę transportu publicznego, bo ostatnie rządy skupiały się na budowie autostrad czy dróg ekspresowych. To dobrze, że ten temat wchodzi na agendę, nawet jeśli w "nieporadny" sposób, i trzymam kciuki za jego powodzenie - dla Interii Biznes powiedział dr hab. Michał Wolański z Instytutu Infrastruktury, Transportu i Mobilności SGH.

Zdaniem ekspertów natychmiastowe wdrożenie takiego biletu w Polsce nie jest możliwe. Najpierw należy wykonać szereg zmian.

- Problem oczywiście tkwi gdzie indziej: przede wszystkim potrzebne są zmiany systemowe w prawie, zmierzające do zmniejszenia liczby organizatorów publicznego transportu zbiorowego. [...] Niezbędne jest także ujednolicenie wymiaru ulg ustawowych, obecnie często różnych dla tych samych grup społecznych w przewozach kolejowych oraz w drogowym transporcie osób poza komunikacją miejską i w komunikacji miejskiej – powiedział Marcin Gromadzki, ekspert rynku transportu publicznego i właściciel firmy Public Transport Consulting, którego cytuje biznes.interia.pl.

Kierowcy w oku policyjnego drona! Posypały się mandaty