Ldzan

i

Autor: Wikipedia

ciekawostki

Wyjątkowa osada w Łódzkiem. To tu drewniane młyny napędzały kiedyś nurt rzeki

2025-05-08 17:47

Jednym z bardziej interesujących lokalizacji w województwie łódzkim jest Ldzań, wieś położona w gminie Dobroń. W skład wsi wchodziła osada młyńska o nazwie Talar, gdzie nad Grabią stoją dwa drewniane młyny, które kiedyś napędzał nurt rzeki. Obecnie na miejscu znajduje się muzeum, które przypomina o historii tego wyjątkowego miejsca.

Osada Talar w Łódzkiem. Młyny napędzały tu nurt rzeki

Talar to malutka osada w gminie Dobroń, położona nad rzeką Grabią. Brzmi zwyczajnie, jednak jak poznamy dokładną historię tego miejsca, która jest naprawdę bogata, możemy prawdziwie zachwycić się tą lokalizacją. 

Wszystko zaczęło się o młynów! Pierwszym właścicielem był niejaki Mikołaj Tatarka. Choć z pierwszym młynem nie było takich problemów, za za wybudowanie drugiego, mężczyzna został obarczony należnością 60 grzywien. 

Jeden z młynów spłonął pod koniec XIX wieku, ale szybko go odbudowano i pracował aż do 1965 roku. Mielił 4 tony zboża na dobę! Drugi młyn, ten lewobrzeżny, zachował się w całości z XIX wieku. Co prawda, turbinę zastąpił silnik elektryczny, ale klimat wciąż pozostał.

Po upaństwowieniu młyny trafiły w ręce Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska, a później do gminy Dobroń. I choć wydawało się, że to będzie koniec historii tego miejsca, nic bardziej mylnego!

Osada Talar. Obecnie mieści się tam muzeum

Obecnie miejsce jest uznawane za lokalną atrakcję turystyczną. Na skraju lasu między Talarem a Morgami i Rokitnicą powstało wiele domków letniskowych, które chętnie wynajmowane są przez podróżujących.

Co więcej, w połowie 2024 roku w Osadzie Dwa Młyny w Talarze zostało otwarte muzeum. A wszystko dzięki pasji i wizji Jana Radgowskiego, artysty i konserwatora zabytków. I choć mężczyzna w 2022 roku zmarł, jego rodzina kontynuuje jego dzieło.

Obecnie w muzeum znajdziemy między innymi:

  • Unikatową drewnianą konstrukcję młynów -  jeden z największych drewnianych młynów w Polsce i jeden z najlepiej zachowanych w Europie Środkowej
  • Zaawansowane mechanizmy z przełomu XIX i XX wieku. Prawdziwa gratka dla fanów historii i techniki!
  • Obiekty sztuki użytkowej z XVII wieku
  • Ekspozycja ceramiczna, rzeźby i przedmioty zabytkowe
  • Zabytkowy młyn wodno-elektryczny

W okolicy znajdują się również zarybione stawy, gdzie można odpłatnie powędkować.

Rodowicz i Kwiatkowski zbiją tego lata MAJĄTEK. Gonią ich gwiazdy disco polo. Kto zarobi najwięcej?