14 emerytura 2024 - kiedy wypłata?

i

Autor: Szymon Starnawski Ile wyniesie 14 emerytura w 2024 roku. Kiedy wypłata?

Emerytury

Kiedy zostaną wypłacone czternaste emerytury? Znamy prawdopodobny termin

2024-05-17 9:42

Czternaste emerytury zostały po raz pierwszy wypłacone w 2021 roku. W 2023 roku weszła w życie ustawa, zgodnie z którą będą one przysługiwać już na stałe. W ubiegłym roku dodatkowe roczne świadczenia pieniężne trafiły na konta emerytów i rencistów we wrześniu. Kiedy czternaste emerytury zostaną wypłacone w 2024 roku?

Zasady wypłaty czternastej emerytury reguluje ustawa z 26 maja 2023 r. Zgodnie z nią Rada Ministrów określa w drodze rozporządzenia miesiąc wypłaty dodatkowego świadczenia w danym roku, mając na względzie możliwości techniczne i organizacyjne organów emerytalno-rentowych (ZUS, KRUS, zakłady emerytalno-rentowe służb mundurowych).

Według opublikowanej w czwartek propozycji resortu rodziny czternaste emerytury będą wypłacone w 2024 roku we wrześniu, podobnie jak w 2023 roku. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2024 r.

Zgodnie z ustawą czternasta emerytura w pełnej wysokości wyniesie co najmniej kwotę najniższej emerytury, obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. W przypadku osób ze świadczeniem podstawowym powyżej 2900 zł brutto działa zasada „złotówka za złotówkę”. W ustawie przewidziano jednak możliwość określenia wyższej kwoty czternastej emerytury. Rada Ministrów, nie później niż do 31 października danego roku, będzie mogła ją określić w drodze rozporządzenia.

W 2023 roku czternasta emerytura wynosiła 2650 zł brutto dla osób, które pobierały świadczenia do 2900 zł brutto. „Czternastka” jest wolna od wszelkich innych (oprócz podatku dochodowego) potrąceń, np. od zajęć komorniczych. Nie wlicza się także do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty lub o 500+ dla niesamodzielnych.

Czternaste emerytury zostały po raz pierwszy wypłacone w 2021 roku. 19 lipca 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą mają one przysługiwać już na stałe.

Polacy masowo rezygnują z odchudzania. Jak schudnąć, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie?