Papież

i

Autor: PAP/EPA/ANGELO CARCONI

religia

Łódzcy kardynałowie wezmą udział w konklawe. Kim są duchowni z Łodzi, którzy będą wybierać nowego papieża?

2025-04-22 11:09

W Poniedziałek Wielkanocny zmarł papież Franciszek. Oznacza to, że już wkrótce kardynałowie z całego świata wybiorą nową głowę Kościoła. Wśród 138 duchownych mających obecnie prawo wyboru nowego papieża jest czterech Polaków, w tym dwóch związanych z Łodzią. Kim są? Wyjaśniamy.

Nie żyje papież Franciszek. Głowa Kościoła zmarła w wieku 88 lat

Papież Franciszek odszedł w poniedziałek (21 kwietnia) o godzinie 7:35. Ojciec Święty zmarł w wieku 88 lat. Jorge Mario Bergoglio sprawował swój urząd, czyli pontyfikat, przez ponad 12 lat, od 13 marca 2013 roku. Po jego śmierci władzę w Watykanie przejęło Kolegium Kardynalskie. 

Watykan poinformował, że przyczynami śmierci papieża Franciszka był udar mózgu i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Jednak już wcześniej papież zmagał się z poważnymi problemami oddechowymi i głosem z powodu utrzymującej się infekcji dróg oddechowych. Początkowo było to bardzo poważne przeziębienie, które ostatecznie przerodziło się w zapalenie oskrzeli. Później okazało się, że zajęte zostały także płuca.

W konklawe weźmie udział czterech duchownych z Polski. Są wśród nich łodzianie

Konklawe to ogólne zgromadzenie kardynałów, którzy mają za zadanie wybór nowego papieża. W skład wchodzą kardynałowie elektorzy, czyli wyłącznie ci, którzy w dniu zaistnienia wakatu Stolicy Apostolskiej nie osiągnęli jeszcze wieku osiemdziesięciu lat. 

Obecnie wśród 138 kardynałów mających prawo wyboru nowego papieża jest czterech Polaków: kard. Stanisław Ryłko, kard. Kazimierz Nycz, kard. Konrad Krajewski oraz kard. Grzegorz Ryś. Dwóch ostatnich to duchowni z Łodzi. Co więcej, wykreował ich na kardynałów sam papież Franciszek. Jako pierwszego, 28 czerwca 2018 roku jałmużnika papieskiego, abp. Konrada Krajewskiego, a 30 września 2023 roku metropolitę łódzkiego abp. Grzegorza Rysia.

Kardynał Konrad Krajewski. Kim jest?

Konrad Krajewski urodził się w 1963 roku w Łodzi. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, przyjął święcenia kapłańskie w 1988 roku. Następnie studiował w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z teologii. Po powrocie do Polski pracował jako prefekt w seminarium duchownym i wykładowca.

Przełomowym momentem w jego karierze było mianowanie przez papieża Franciszka 3 sierpnia 2013 roku na arcybiskupa tytularnego Beneventum i jałmużnika papieskiego. Święcenia biskupie przyjął 17 września 2013 roku w bazylice św. Piotra w Watykanie. Funkcja jałmużnika papieskiego wiąże się z bezpośrednią pomocą osobom potrzebującym w imieniu papieża.

W 2018 roku papież Franciszek mianował go kardynałem i członkiem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. W 2022 roku został członkiem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Po reformie Kurii Rzymskiej w 2022 roku, kardynał Krajewski objął funkcję prefekta nowo powstałej Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia, co umocniło jego pozycję jako jednego z najważniejszych współpracowników papieża Franciszka w kwestiach związanych z pomocą najbardziej potrzebującym. Ubogim czy bezdomnym organizuje pomoc materialną, wspiera inicjatywy charytatywne i osobiście angażuje się we wszelkie działania na rzecz potrzebujących.

Kardynał Grzegorz Ryś. Kim jest?

Grzegorz Ryś urodził się w 1964 roku w Krakowie. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, przyjął święcenia kapłańskie w 1988 roku. Następnie studiował historię Kościoła na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie uzyskał doktorat i habilitację. Przed nominacją biskupią był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. 

Przełomowym momentem w jego karierze było przyjęcie święceń biskupich 28 września 2011 roku. Następnie, w 2017 roku, został mianowany arcybiskupem metropolitą łódzkim.

Papież Franciszek 21 listopada 2020 roku mianował go członkiem Kongregacji ds. Biskupów, którą w 2023 roku przedłużył na kolejne 5 lat. Biret kardynalski i rzymski kościół tytularny pw. św. Cyryla i Metodego otrzymał 30 września 2023 roku, a 4 października 2023 roku Franciszek mianował go członkiem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Z nominacji papieskiej w październiku 2023 roku wziął udział w pierwszym Zgromadzeniu Ogólnym synodu o synodalności, które odbyło się w Rzymie.

Kardynał Ryś znany jest z otwartego dialogu z wiernymi i zaangażowania w sprawy społeczne. Organizuje spotkania, konferencje i inicjatywy duszpasterskie, które mają na celu pogłębienie wiary i budowanie wspólnoty. 

FB ESKA_Papieskie apartamenty opieczętowane i zamknięte! Co się wydarzyło?