Coraz mniej Polaków chodzi do kościoła
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował swój Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia. To raport podsumowujący rok 2023, który obrazuje stan polskiej religijności. Na próżno tam szukać opinii i opisów. Są twarde dane, z którymi nie sposób dyskutować. Z publikacji Kościół w liczbach wynika, że wiernych w Polsce ubywa i jest to proces stale postępujący.
W 2023 roku sakrament chrztu udzielono 267,2 tys. osób, czyli o 11,6 p. proc. mniejszej liczbie osób niż w roku poprzednim. Do I Komunii św. przystąpiło niespełna 325 tys. osób. To spadek o 3,6 p. proc. w skali roku. Sakrament bierzmowania przyjęło natomiast 294 tys. osób, czyli o 3,5 p. proc. mniej niż w roku poprzednim. Raport ujawnił też wyraźny spadek liczby zawieranych małżeństw. Sakrament został udzielony 77,2 tys. par, co oznacza, że spadek sięgnął 12,1 p. proc.
W raporcie ISKK można znaleźć dwa kluczowe dla kościoła katolickiego wskaźniki: dominicantes i communicantes. Pierwszy informuje o procencie osób obecnych na niedzielnych mszach św. w odniesieniu do liczby katolików, a drugi o procencie osób przyjmujących komunię św., również w odniesieniu do liczby katolików ogółem. W 2023 roku wskaźnik dominicantes wyniósł 29,02 %, zaś communicantes 14,02 %. Tutaj kościół odnotował spadek i wzrost. Wskaźnik dominicantes obniżył się 0,5 p. proc., ale communicantes podniósł się 0,1 p. proc.
To dane dla całego kraju. Różnice w poszczególnych diecezjach są jednak kolosalne. Najwyższy wskaźnik dominicantes odnotowano w diecezji tarnowskiej (60,5 %), rzeszowskiej (53,2 %) i przemyskiej (49,1 %). Najniższy w diecezji szczecińsko-kamieńskiej (17,20 %), sosnowieckiej (17,87 %) i koszalińsko-kołobrzeskiej (18,58 %). Diecezja łódzka znalazła się na piątym miejscu od końca, a wskaźnik dominicantes wyniósł 18,78 % (tuż za podium uplasowała się diecezja zielonogórsko-gorzowska ze wskaźnikiem 18,62 %).
Z kolei najwyższy wskaźnik communicantes zaprotokołowano w diecezji tarnowskiej (24,4 %), zamojsko-lubaczowskiej (21,1%) oraz białostockiej (20,1 %). Ostatnie miejsce zajęły ex-equo diecezje szczecińsko-kamieńska i sosnowiecka ze wskaźnikiem 8,46 %. Oczko wyżej znalazła się diecezja koszalińsko-kołobrzeska (9,07 %), a podium zamyka diecezja zielonogórsko-gorzowska ze wskaźnikiem 9,28 %. Diecezja łódzka natomiast znalazła się na 4. miejscu od końca ze wskaźnikiem communicantes 9,72 %.
Województwo łódzkie się nawraca?
Mimo, że diecezja łódzka, licząca 1 150 000 katolików, w tegorocznym badaniu uplasowała się na szarym końcu, to statystka względem poprzedniego roku poprawiła się. W raporcie podsumowującym 2022 rok archidiecezja łódzka znalazła się na drugim miejscu od końca pod względem liczby osób uczestniczących w mszach św. Wskaźnik dominicantes wynosił wtedy 17,80 proc. Wzrósł także wskaźnik communicantes. W poprzednim badaniu odnotowano, że jedynie 9,10 proc. wiernych przyjmuje komunię św.
Zobacz też: W odbudowanej katedrze Notre Dame rozpoczęła się pierwsza msza