Budynki przy ulicy Włókienniczej przez ostatni czas były sukcesywnie remontowane. Wszystkie oprócz jednego. Mowa o kamienicy przy Włókienniczej 1. Jej właściciel i spadkobiercy już nie żyją, jednak przez lata nie zostało podjęte postępowanie spadkowe. W takiej sytuacji miasto mogło wywłaszczyć kamienicę na tzw. cel publiczny, jakim jest utworzenie mieszkań komunalnych. Dzięki temu budynek dołączył do programu rewitalizacji ulicy. Miasto we współpracy z prywatnymi inwestorami remontuje łącznie 15 kamienic i ulicę.
Polecany artykuł:
Jak podaje UMŁ, podpisano już umowę na stworzenie projektu rewitalizacji kamienicy. Pełna dokumentacja będzie gotowa za około 8 miesięcy, ale wstępne projekty już się pojawiają.
- Przy termomodernizacji budynku przy ulicy Włókienniczej 1 chcemy sprawdzić nowatorską metodę ocieplania. Zgłosiła się do nas firma, która robi ocieplenia nieruchomości wykorzystując... korki od wina. Wprawdzie każdy, komu o tym mówimy wyobraża sobie typowy korek przy korku na ścianie kamienicy, ale ta technologia wygląda inaczej. Materiał przypomina w swoim wyglądzie zaprawę wapienną. Ale to pozwala wykorzystać ją na przykład w budynkach, które objęte są ochroną konserwatorską. A przypomnę, że nieruchomości wpisane do rejestru zabytków oraz ewidencji nie mogą być ocieplane w tradycyjny sposób, np. z wykorzystaniem styropianu. Ponadto Politechnika Łódzka planuje włączyć się w ten projekt opomiarowując budynek, sprawdzając jakość takiego rodzaju ocieplenia. Według naszej wiedzy, to tak samo korzystny sposób ocieplenia budynku, dający takie same oszczędności w zachowaniu ciepła jak tradycyjne metody. Włoska firma, która wykorzystuje tę metodę była już na rekonesansie, widziała budynek przy ul. Włókienniczej 1 i jest gotowa podjąć się takiego zadania. Koszty takich prac zazwyczaj są nieco wyższe niż przy wykorzystaniu tradycyjnych metod termomodernizacji, jednak tu firma zdecydowała się wykonać ocieplenie w cenie typowego. Zarząd Inwestycji Miejskich podpisał właśnie umowę na wykonanie projektu dla kamienicy przy ul. Włókienniczej 1. Chcielibyśmy, by ten element został uwzględniony w projekcie budowlanym - tłumaczy Sławomir Granatowski, dyrektor Departamentu Rewitalizacji i Sportu UMŁ.