Już wkrótce wielkie podwyżki czynszów. Wszystko przez rządowe tarcze

i

Autor: pixabay

Opłaty

Już wkrótce wielkie podwyżki czynszów. Wszystko przez rządowe tarcze?

2023-05-15 11:16

Szykują się duże podwyżki czynszów. Jeszcze w tym roku część Polaków będzie ponosić wyższe opłaty za mieszkanie. Powodem podwyżek ma być brak możliwości skorzystania z zamrożonych cen prądu przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie.

O podwyżkach czynszów, które dotkną Polaków jeszcze w tym roku, pisze portal money.pl. Wszystko przez nowe przepisy, wprowadzone wraz z rządowymi tarczami, które pozbawiają niektóre wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie możliwości skorzystania z zamrożonych cen prądu.

O co chodzi? W nowych przepisach znalazł się bowiem zapis mówiący o tym, że z zamrożonych cen prądu nie mogą skorzystać podmioty, które wcześniej zawarły umowy z dostawcami prądu z tzw. gwarancją niezmiennych cen. Wiele wspólnot i spółdzielni podpisało tego typu umowy na 3 lata. 

Jak podkreśla money.pl, jest to legislacyjna pułapka, która w istocie przyczyni się do dużych podwyżek czynszów. Dziennikarze szacują, że zawarte w czynszach koszty eksploatacyjne (dotyczące części wspólnych) mogą wzrosnąć o 25 proc.

Przykładowo, jedna z dużych wspólnot mieszkaniowych w Warszawie, która w 2022 roku płaciła za energię niezbędną do utrzymania części wspólnych 200 tys. złotych, po podwyżce będzie musiała płacić nawet 1,1-1,3 mln zł. Tego typu problem może dotyczyć wielu wspólnot i spółdzielni w całym kraju, które podpisały umowy z gwarancją niezmiennych cen. 

Polskie Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości wystosowało w tej sprawie apel do ministerstwa klimatu z prośbą o interwencję. 

Horrendalne podwyżki za centralne ogrzewanie w Piasecznie. "Mam 1600 zł emerytury i płacę ponad 1000 zł za czynsz!"