Istnieje przeświadczenie, że w Polsce nie ma groźnych węży. W większości przypadków jest to prawda, jednak każda reguła ma jakiś wyjątek. Jest nim Wąż Eskulapa, który może osiągnąć nawet 2 metry długości. W Polsce jest on bardzo rzadki, ale teren jego występowania obejmuje południe kraju.
Jak rozpoznać tego węża?
Największy przedstawiciel tego gatunku, którego znaleziono w Polsce miał 160 cm. Ten rzadki wąż charakteryzuje się brązowo-oliwkowym kolorem i oczami z okrągłymi źrenicami. Najłatwiej spotkać takiego węża w nasłonecznionych okolicach rzek i jezior, ponieważ lubią one ciepłe i wilgotne miejsca.
Co gdy go spotkamy?
Wąż Eskulapa nie należy do jadowitych, ale nie oznacza to, że jest całkowicie niegroźny. W przypadku gdy poczuje się zagrożony może ukąsić. Aby uniknąć dużego bólu lepiej się wycofać gdy trafimy na ten gatunek, o czym pisze wp.pl. Nie należy również go łapać czy robić mu krzywdy. Zarówno Wąż Eskulapa jak i znoszone przez niego jaja są pod ochroną, ponieważ grozi mu wyginięcie.
Te węże są z natury drapieżnikami. Żywią się jajami innych zwierząt, myszami, małymi ptakami czy nawet mniejszymi wężami i jaszczurkami.