Remonty

Jeden z większych łódzkich remontów. Jak obecnie wygląda Plac Wolności? [GALERIA]

2023-04-13 16:05

Mieszkańcy i przedsiębiorcy narzekają na remont Placu Wolności. Utrudnia im to codzienne funkcjonowanie. Narzekali też na powoli postępujące prace. Jednak robotnicy pojawili się na miejscu wraz z ciężkim sprzętem i robią wszystko, aby zmieścić się w terminie.

Remont, czyli utrudnienia dla firm i mieszkańców

Remont placu Wolności w Łodzi trwa od kwietnia 2022 r. Przez długi czas na placu budowy trudno było zauważyć robotników. Wielu mieszkańców okolic narzekało właśnie na brak prac. Zbyt długi czas oczekiwania na zakończenie remontu denerwowało łodzian i przedsiębiorców posiadających biznesy w tym miejscu. Jednak teraz prace ruszyły. Na Placu Wolności można zauważyć robotników i towarzyszący im „ciężki sprzęt”.

Przedsiębiorcy narzekają na problemy związane z remontem Placu Wolności, które spotęgowały prace przy ul. Legionów. Stanowią on problem dla dostawców, którzy nie mogą tam wjechać. Nawet sami pracownicy mają kłopoty z dojazdem. Przez takie utrudnienia upadają firmy. W zeszłym roku zamknięcie ogłosili właściciele Pop n’ art.

- Nie obwiniamy Urzędu Miasta. Wiemy, że remonty muszą się dziać. Na końcu ścieżki remontu stanie się coś super i Plac Wolności będzie wyglądał tak jak należy i przywróci role centralnego punktu w mieście. Po prostu nas już do tego czasu nie będzie. Może gdybyśmy byli w lokalu miejskim to miasto byłoby w stanie nam pomóc, ale no nie jesteśmy. Jesteśmy w lokalu prywatnym. Nic tutaj nie da się zadziałać. Owszem, ten remont nie pomaga, trwa długo i jest uciążliwy. Wyjazd z posesji jest super trudny. Nawet niektóre dostawy do nas nie dojeżdżają, bo kierowcy nie wiedzą, z której strony wjechać na plac. Tutaj muszę powiedzieć, że oznaczenie tego jak się poruszać po placu to jest dramat. Jednak tak ja mówię, nie ma jednego winnego – tak w grudniu mówił Michał Majzer, Prezes Spółdzielni prowadzącej Pop n’ art.

Jak zmieni się Plac Wolności?

Zgodnie z projektem na placu Wolności zamiast betonu ma pojawić się zieleń. Zasadzone zostaną 64 drzewa (8-metrowe klony oraz grusze), a także liczne krzewy, byliny, ozdobne trawy i rośliny cebulowe. Blisko 1200 mkw. zajmie murawa z wytrzymałych gatunków traw odpornych na deptanie – otoczony krzewami trawnik wraz z drzewami stworzy w południowej części placu minipark. Natomiast od strony północnej oraz przy ul. Pomorskiej powstaną ozdobne rabaty kwiatowe, a także dwa kameralne skwery z ogródkami gastronomicznymi.

Mimo wcześniejszych opóźnień prac, władze miasta zapewniają, że remont potrwa do czwartego kwartału 2023 roku. Koszt inwestycji to ponad 35 mln zł.

25-latek podejrzany o zdewastowanie pomnika Jana Pawła II przed łódzką katedrą zatrzymany