praca

i

Autor: Pixabay

Praca

Jaki jest najbardziej pożądany zawód w Polsce? Będziecie w szoku!

2023-08-04 13:00

Według ekspertów Gremi Personal, stopa bezrobocia rejestrowanego, która w czerwcu 2023 roku wyniosła 5 procent, mocno niepokoi pracodawców, którzy mają coraz większe problemy z zapełnieniem luk kadrowych. Istnieją jednak takie zawody, które są szczególnie pożądane w Polsce. O jakich mowa? Możecie się zdziwić.

Stopa bezrobocia w Polsce. Najnowsze dane

Unijny urząd statystyczny Eurostat podał najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Polsce. Jak się okazuje, wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 2,7 proc. w czerwcu 2023, czyli tyle samo co miesiąc wcześniej.

Liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła 472 tys. w czerwcu, wobec 471 tys. miesiąc wcześniej.

Natomiast według danych Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia mierzona jako odsetek bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wobec całości cywilnej ludności aktywnej zawodowo, na koniec czerwca 2023 roku wyniosła 5 proc.

Tych pracowników szczególnie brakuje na polskim rynku

Jak informuje money.pl, według ekspertów Gremi Personal, stopa bezrobocia niepokoi pracodawców, którzy mają coraz większe problemy z zapełnieniem luk kadrowych.

Potwierdzają to również badania Barometru Zawodów, z których wynika, że największe braki kadrowe notowane są przemyśle, handlu, budownictwie, transporcie i gospodarce magazynowej, a także w działalności profesjonalnej, technicznej i naukowej.

Z analizy danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wynika, że najbardziej brakuje osób pracujących fizycznie, a zapotrzebowanie na nich jest przez cały rok. I to właśnie robotnik należy do najczęściej poszukiwanych profili pracowników.

Chętni do pracy poszukiwani są nawet daleko poza Polską.

"Nie tylko ze Wschodu, z Uzbekistanu czy Kazachstanu, bo Ukraińcy w czasie wojny nadal nie mogą opuszczać kraju, ale ściągamy pracowników chętnych do pracy z całego świata, ostatnio z Boliwii i Kolumbii" -wyjaśnia Dyrektorka departamentu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal Anna Dzhobolda.

Niecodzienny pościg w Krakowie. Pierzasta uciekinierka nie chciała stracić wolności

Te kierunki przyszli studenci UŁ wybierali najchętniej! Oto ranking 2023 roku