PIT

i

Autor: Łukasz Stepaniuk PIT

Jak prawidłowo rozliczyć PIT? O tym musisz wiedzieć!

2023-01-13 15:37

Już wkrótce będzie można składać zeznania podatkowe za rok 2022. Jak prawidłowo rozliczyć PIT? Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała specjalne poradniki, z których możemy skorzystać.

PIT 2022. Terminy składania deklaracji

Aby rozliczyć się z fiskusem z dochodów, należy złożyć zeznanie podatkowe. Terminy podatkowe zależą od deklaracji, którą wypełniamy.

Jeśli chodzi o pracodawcę, dostarcza on PIT-11 pracownikowi do końca lutego każdego roku lub do urzędu skarbowego do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym.

Następnie podatnicy mają obowiązek składać PIT-37 w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, za który deklaracja jest składana. Natomiast PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-38 i PIT-39 należy złożyć najpóźniej do 2 maja.

Poradnik KAS dla emerytów i rencistów

Krajowa Administracja Skarbowa opublikowała krótki poradnik związany z rozliczaniem PIT-ów dla emerytów i rencistów. Dowiedzą się tam m.in. jakie rozliczenie otrzymają, jak przygotować rozliczenie PIT na podstawie posiadanych dokumentów i kiedy składane jest oświadczenie PIT-OP oraz jak rozliczyć PIT, jeśli pobierają emeryturę czy rentę lub pracują albo prowadzą działalność gospodarczą. Zawarte są też tam informacje dotyczące ulg.

PORADNIK DLA EMERYTÓW I RENCISTÓW

Poradnik KAS dla osób do 26 roku życia

Opublikowany został również poradnik dla najmłodszych osób rozliczających PIT. Zawarte w nim informacje dotyczą więc przede wszystkim tego jak rozliczyć PIT, kiedy przysługuje im tzw. ulga dla młodych, a także jak rozliczyć podatek gdy prowadzą własną działalność gospodarczą lub pracują poza krajem. 

PORADNIK DLA MŁODYCH

Urodziny Ludwika Geyera. Przygotowano atrakcje dla zwiedzających