uszkodzone banknoty

i

Autor: Shutterstock uszkodzone banknoty

Pieniądze

Jak można wymienić uszkodzony banknot? Nie zawsze odzyskasz pełną kwotę

2024-05-06 14:53

Większość osób co jakiś czas trafia na uszkodzone banknoty. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, zazwyczaj nie ma problemu z płaceniem takim banknotem. Należy jednak pamiętać, że sprzedawca ma prawo odmówić przyjęcia zniszczonego banknotu. Warto więc zawczasu pomyśleć o jego wymianie. Jak to zrobić?

Banknoty dość łatwo ulegają uszkodzeniu. Mogą zostać naddarte, przerwane lub zabrudzone. Uszkodzonymi banknotami można płacić, ale sprzedawca ma prawo odmówić ich przyjęcia. Na szczęście z pomocą przychodzi Narodowy Bank Polski, który umożliwia wymianę uszkodzonych znaków pieniężnych.

Gdzie można wymienić uszkodzone banknoty?

Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NBP, Wymianie podlegają banknoty „postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione lub uszkodzone w inny sposób, w tym również wskutek umieszczenia na nich trwałego napisu, nadruku, rysunku lub innego znaku”. W większości przypadków uszkodzone banknoty można wymienić „od ręki” w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.

W przypadku znacznego zniszczenia banknotu, bank może odmówić jego automatycznej wymiany. W takiej sytuacji zniszczony banknot, wraz z uprzednio wypełnionym wnioskiem, przesyłany jest do Centrali NBP i to ona podejmuje ostateczną decyzję o jego wymianie.

Jaką kwotę dostaniemy za uszkodzony banknot?

Wymieniając uszkodzony banknot, należy pamiętać, że nie zawsze otrzymamy kwotę odpowiadającą jego nominałowi.

Bank wymieni banknot za jego pełną wartość nominalną w sytuacji gdy:

  • banknot zachował ponad 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie
  • banknot przerwany jest na nie więcej niż 9 części (sklejonych lub niesklejonych), stanowiących w całości 100 proc. jego pierwotnej powierzchni

Jedynie połowę wartości nominalnej otrzymamy za banknot, który zachował od 45 do 75 proc. swojej pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie. Natomiast nie uda nam się w ogóle wymienić banknotu, gdy zachowało się mniej niż 45 proc. jego powierzchni w jednym fragmencie.

Sonda
Czy wymieniałaś/eś kiedyś uszkodzony banknot?