Autorka tekstu do najnowszego przedstawienia w łódzkim Jaraczu to jedna z najbardziej znanych współczesnych dramatopisarek francuskich. Yasmina Reza sławę zdobyła właśnie dzięki "Sztuce". Tekst został przetłumaczony na ponad 30 języków, był wystawiany na całym świecie i wielokrotnie nagradzany.
Dramat zainspirował reżysera Krzysztofa Prusa do stworzenia na łódzkiej scenie przedstawienia opartego na sile przyjaźni trójki dojrzałych mężczyzn – pracującego w hurtowni materiałów piśmienniczych Yvana (w tej roli Mariusz Słupiński), inżyniera Marca (Michał Staszczak) i dermatologa Serge'a (Mariusz Witkowski), który uważa się za konesera sztuki współczesnej.
"+Sztuka+ Rezy to komedia w jak najlepszym tego słowa znaczeniu. Historia wystawionej na próbę przyjaźni trzech bohaterów utworu. Przy całej swej komiczności jest wnikliwą opowieścią o współczesnym człowieku" – zapowiedział reżyser spektaklu.
Polecany artykuł:
Bohaterami są wieloletni przyjaciele, których relacja jest dość szorstka. Mimo rywalizacji i skrywanych urazów, ciągle próbują ją odbudowywać. Tym razem kością niezgody staje się obraz kupiony przez Serge'a za dużą sumę pieniędzy. Brak aprobaty przyjaciół powoduje serię napięć, nieporozumień i generuje dyskusje, które zaważą na dalszej znajomości.
Jak zwracają uwagę twórcy spektaklu, wyśmiewając ludzkie słabości, Reza nie kpi z nich złośliwie, lecz szuka ich źródła. Skłania do refleksji nad tym, jak układamy sobie relacje z najbliższymi, za czym tęsknimy i czego potrzebujemy.
Ważną częścią przedstawienia będzie specjalnie skonstruowana scena obrotowa, która w zamyśle reżysera ma wyznaczyć granicę przestrzeni dla bohaterów i pozwolić pełniej zarysować charakter każdego z nich.
Polecany artykuł:
Spektakl powstał w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich ProScenium pozwalającej aktorom na realizację własnych pomysłów dramaturgicznych i reżyserskich w profesjonalnych warunkach.
Premiera "Sztuki" na Małej Scenie w sobotę o godz. 19. W niedzielę spektakl będzie miał swoją premierę także w Radomsku na scenie Miejskiego Domu Kultury, w ramach projektu Wojewódzkie Jaracza Wędrówki.