Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia
Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia to bardzo wyjątkowe miejsce na mapie regionu łódzkiego. Jego celem jest prowadzenie badań, upowszechnianie wiedzy i budowanie kompetencji na rzecz innowacji i zrównoważonego rozwoju wśród środowiskgospodarczych i naukowych, instytucji otoczenia biznesu i organizacji pozarządowych, osób indywidualnych oraz administracji rządowej i samorządowej. Wspólnie z partnerami z całego świata prowadzą wiele projektów, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłość świata.
Wśród pomysłow Pro-Akademii jest między innymi SmartFood, czyli możliwość wyprodukowania żywności na korytarzu swojego bloku. Obecnie, do końca marca, Centrum Badań i Inwestycji jest na etapie rekrutacji uczestników.
Pro-Akademia. Czym jest projekt FRONTSH1P?
Naukowcy z Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia mają wciąż głowy pełne pomysłów. Jednym z projektów, nad którymi obecnie pracują jest FRONTSH1P, który polega na zbudowaniu systemu współpracy cyrkularnej w skali regionalnej.
By to w pełni zrozumieć, należy wiedzieć, czym jest gospodarka cyrkularna. Wykorzystuje ona maksymalnie cały dostępny potencjał, czyli w bardzo dużym uproszczeniu jest to gospodarowanie odpadami. Jednak cała nowoczesna filozofia gospodarki odpadami polega nie na tym, by zagospodarowywać odpady, ale na tym, by do ich powstawania w ogóle nie dopuścić. Wiele lat temu do obiegu wprowadzono zasadę 4R, która mówiła, w jaki sposób można zmniejszyć produkcję i rozsądnie zarządzać wytworzonymi przez nas odpadami. Chodziło przede wszystkim o zmniejszenie, użycie ponowne lub odzyskiwanie odpadów. Natomiast dzisiaj, już nie ma 4 takich punktów, a aż 11! Najważniejsza z nich to "Refuse" (odrzuć), czyli najpierw zastanowić się, czy produkt, który wymyślamy, jest na pewno na rynku potrzebny. A jeśli chodzi o konsumenta, zastanowić się, czy aby na pewno ten produkt musimy kupić. Następnie, należy przemyśleć, jak ten produkt powinniśmy stworzyć, by nie stał się odpadem i jak dłużej funkcjonował. Tym samym wchodzimy dzięki temu w zupełnie nowy model życia. Pojawia się również "naprawienie" jako moda.
FRONSH1P to projekt będący jednym z największych projektów, które są obecnie realizowane w Unii Europejskiej, a liderem jest włoska firma, znajdująca się w Polsce. Posiada aż 34 partnerów z siedmiu krajów.
Jak wyjaśnia nam dr Ewa Kochańska, kierownik projektu, pomysł polega na tym, by w pięciu regionach europejskich, zaczynając od regionu łódzkiego, stworzyć system wykorzystania niewykorzystanych potencjałów. Doświadczenia z naszego regionu zostaną następnie przeniesione do Portugalii, Włoch, Grecji i Holandii.
W centrum uwagi są cztery technologie:
- Technologia zagospodarowania odpadów z opakowań drewnianych
- Technologia zagospodarowania odpadów organicznych, łącznie z glebami niewykorzystanymi (nieużytki)
- Technologia zagospodarowania ścieków, które wykorzystywane są do uprawy alg
- Technologia zagospodarowania plastikowych.
FRONTSH1P chce, by nie dopuścić, aby coś co w dzisiejszych czasach jest opadem, w ogóle nim się stało.
Odpady wykorzystać mogą tylko trzy podmioty: elektrownie, cementownie i recyklerzy, których obecnie jest w Polsce bardzo mało. W związku z musimy znaleźć sposób, by dotrzeć do ludzi przed tym jak wyrzucą daną rzecz do śmietnika i powiedzieć: "Słuchaj, ja chce to od Ciebie kupić". Tutaj kłania się zatem informacja i sprawne zarządzanie nią. - mówi dr Ewa Kochańska.
Rolą Pro-Akademii jest więc pokazanie, jak zbudować system przetwarzania informacji, by w odpowiednim czasie dotarła do społeczeństwa. A co można będzie zrobić z niewyrzuconym do śmieci plastikiem? Jest pomysł, by powstały tzw. spółdzielnie społeczne, które będą wyposażone w drukarki 3D. Wtedy z tych materiałów mogą robić przeróżne modele, które zostaną wykorzystane po raz kolejny.
Pro-Akademia. Projekt z Omanem
Inny, równie bardzo interesujący projekt, który realizuje się w Pro-Akademii, polega na zastosowaniu technologii wytwarzania wodoru.Podstawową metodą wytwarzania wodoru jest elektroliza wody. By jednak tego dokonać, potrzebna jest bardzo duża ilość energii. W związku z tym proces elektrolizy jest tak naprawdę nieopłacalny. Jednak i na to naukowcy mają sposób.
Pro-Akademia pracuje nad metodą plazmowego rozdzielania tlenu wodoru. Bazą natomiast nie jest woda, a ścieki organiczne. Technologia ta więc pozwala obniżyć koszty nakładów energetycznych, oczyścić ścieki i dostać wodę i wodór. A, że w Omanie kwestia wody i ścieków jest ważniejsza niż otrzymywanie wodoru. Co istotne, w Omanie mają ropę, a na wytworzenie jednej baryłki potrzeba aż 9 baryłek wody. Dlatego tak ważne może stać się wsparcie właśnie łódzkich naukowców.
CBI Pro-Akademia odpowiada tu za zaprojekowanie i zbudowanie laboratoryjnego demonstratora technologii wraz z systemami pomocniczymi, stworzenie systemu automatycznego oczyszczania hybrydowych kolektorów fotowoltaiczno-cieplnych, a także modelowanie wpływu zawartości mieszaniny ścieków na wydajność procesu wytwarzania wodoru oraz oczyszczania ścieków.