SmartFood, czyli hodowla żywności na korytarzu bloku
SmartFood to polsko-norweski projekt, który ma na celu wyprodukowanie własnej żywności na korytarzu swojego bloku. Powstał on podczas warsztatów IdeaLab, które odbyły się na początku 2020 roku z inicjatywy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Norweskiej Rady Badań.
Korzyści jakie mają płynąć ze SmartFood to m.in. ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, ograniczenie marnowania żywności oraz kosztów energii i transportu. Dzięki temu możemy więc żyć bardziej świadomie, poprawić zdrowie fizyczne i zmienić nawyki żywieniowe. Równie ważnym aspektem jest też ten społeczny, do którego należy zacieśnienie więzi ze swoimi sąsiadami.
Co istotne, tego typu eksperyment nie był robiony jeszcze w żadnym mieście w całej Europie. Nam udało się spotkać z twórcami projektu z Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia Iwoną Adamkiewicz, Andżeliką Drutowską, Łukaszem Gontarem i Maxem Kochańskim, którzy opowiedzieli nam o szczegółach tego wyjątkowego pomysłu.
Jak działa kabina SmartFood?
Kabiny Smartfood to 20 indywidualnych instalacji hydroponicznych do produkcji własnej żywności w korytarzach swojego bloku. W uprawie hydroponicznej roztwór wodny (pożywka) jest dostarczany bezpośrednio do środowiska korzeni, dlatego żadne trwałe podłoże nie jest potrzebne.
Postępy i wszelkie możliwe informacje dla mieszkańców będą dostępne do śledzenia za pomocą aplikacji, Smarfood App, a więc nie ma obaw, że uprawa roślin będzie zbyt czasochłonna czy trudna. Kontrolować produkcję możemy za pomocą telefonu komórkowego. A radość z wyhodowania własnej roślinki będzie bezcenna.
Dodatkowo, dla chętnych dostępna jest również indywidualna mini-instalacja do produkcji owadów dopuszczonych przez Europejską Agencje Bezpieczeństwa Żywności do spożycia przez ludzi. Taki pomysł z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym członkom gospodarstw domowych.
Polecany artykuł:
Korzyści dla wspólnoty zakwalifikowanej do programu
Wspólnota czy spółdzielnia, która zakwalifikuje się do programu otrzyma instalację fotowoltaiczną o wartości około 90 000 zł, a także instalację pozyskiwania i wykorzystywania wody deszczowej. Wszystko zostanie sfinansowane przez SmartFood. Po zakończeniu projektu, instalacje pozostaną do dyspozycji wspólnoty/spółdzielni.
W budynkach powstanie również instalacja i materiały do uprawy roślin, umożliwiające wytworzenie istotnych ilości żywności.
Organizatorzy projektu zapewniają też m.in. zwrot kosztów za energię elektryczną niezbędną do utrzymania instalacji hydroponicznych przez 12 miesięcy.
Trwa nabór dla wspólnot i spółdzielni
Obecnie trwa nabór skierowany do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz mieszkańców, którzy od marca wezmą udział w badaniach w "Żywym Laboratorium SmartFood", podczas których testować będą:
- SmartFood Kabiny- do całorocznych hydroponicznych upraw warzyw i owoców w korytarzach bloków miejskich
- SmartFood Woda- do zbierania i uzdatniania wody deszczowej do prowadzenia upraw
- SmartFood PV- do pozyskiwania energii słonecznej dla wzrostu roślin
- SmartFood App- do pozyskiwania informacji o parametrach uprawy, a także inspirujących wskazówek dla zdrowszej diety.
Aby wziąć udział w tym niesamowitym doświadczeniu i zaangażować się w tworzenie własnej żywności trzeba jednak spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim, budynek musi posiadać odpowiednie wymagania jeśli chodzi o kwestie techniczne (korytarz/hall powinien mieć minimum 1.9m szerokości), ale również mieszkańcy powinni być na takim poziomie świadomości, by chcieć się w tą akcję zaangażować.
Ze względu na problemy ze znalezieniem odpowiedniego miejsca w Łodzi, twórcy postanowili poszerzyć lokalizację do całego województwa łódzkiego oraz Warszawę. Zgłaszać się można do 30 stycznia 2023 roku. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest TUTAJ. Co istotne, liczy się kolejność zgłoszeń.
Następnie, po sprawdzeniu warunków budynku, mieszkańcy zostaną zaproszeni do udziału w bezpośrednich testach. Udział w projekcie jest bezpłatny, dofinansowany z Funduszy Norweskich oraz z budżetu RP.