Gigant naftowy chce zbudować sieć paliw w Polsce

i

Autor: pixabay

Biznes

Gigant naftowy chce zbudować sieć stacji paliw w Polsce. Na celownik wziął małe stacje

2024-06-27 15:25

Aramco Fuels Poland (AFP) chce zbudować swoją sieć stacji paliw w Polsce. Gigant paliwowy wysłał do niezależnych stacji benzynowych ofertę programu partnerskiego. Mniejsze stacje musiałby jednak kupować paliwo wyłącznie od AFP.

Gigant naftowy chce zbudować sieć paliw w Polsce

Aramco Fuels Poland (AFP), należące do saudyjskiego koncernu Aramco, skierowało do niezależnych stacji paliw w Polsce ofertę programu partnerskiego "Energia paliw". W regulaminie programu AFP wskazało, że jego celem jest "stworzenie sieci dystrybucyjnej zapewniającej potencjalnym nabywcom paliw łatwiejszy dostęp do paliw".

Firma zachęca stacje do udziału w programie "kompleksową ofertą paliw silnikowych", ale zastrzega, że warunkiem uczestnictwa w nim jest zakup paliw wyłącznie od Aramco Fuels Poland.

- Na stacji paliw nie mogą być wykorzystywane ani promowane paliwa innych marek - dodaje AFP. Podkreśla jednocześnie, że oferuje klientom w ramach programu zewnętrzne elementy wizualizacji stacji z logo Aramco oraz z logo programu.

Zdaniem analityka rynku paliw portalu e-petrol.pl Jakuba Boguckiego, realizacja tego programu może być trudna dla Aramco.

- Toczy się walka o niezależne stacje paliw. Wszystkie duże sieci chcą mieć jak najwięcej swoich franczyzobiorców - zwrócił uwagę Bogucki. 

Jego zdaniem AFP będzie musiało stacjom paliw złożyć atrakcyjną ofertę, by osiągnąć sukces. 

Aramco Fuels Poland - do kogo należy?

Aramco ma 100 proc. udziałów w Aramco Fuels Poland oraz 50 proc. udziałów w Air BP Aramco Poland. Koncern Aramco wszedł na polski rynek m.in. dzięki przejęciu 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej. Transakcja sprzedaży saudyjskiemu koncernowi części udziałów w Rafinerii Gdańskiej była jednym z warunków (środków zaradczych), jakie stawiała Orlenowi Komisja Europejska, wydając zgodę na połączenie Orlenu z Grupą Lotos.

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) informowała w kwietniu, że na koniec 2023 r. co najmniej dwa gatunki paliwa oferowało 7,9 tys. ogólnodostępnych stacji paliw w Polsce.

- W ciągu zeszłego roku ich liczba wzrosła o około 0,2 proc., co potwierdza nasycenie rynku stacji paliw w kraju - ocenili w raporcie eksperci. 58 proc. stacji paliw działało pod znakami firm zrzeszonych w ramach POPiHN - 4571 obiektów, z czego 4521 prowadziło na koniec roku sprzedaż paliw.

- Pozostała część była w trakcie remontów lub modernizacji. Liczba stacji aktywnych zwiększyła się zatem, w porównaniu do grudnia 2022 r., o 4,7 proc. - dodali eksperci.

Według danych POPiHN sprzedaż na działających w tej grupie stacjach w 2023 r. odpowiadała za ok. 70 proc. całkowitej sprzedaży detalicznej benzyn silnikowych, około 54 proc. oleju napędowego oraz 45 proc. autogazu. Największy udział w rynku stacji paliw w Polsce mają operatorzy niezależni - 29 proc., w rękach koncernów zagranicznych jest 25,6 proc. rynku, do Orlenu należy 24,4 proc., 18,5 proc. mają sieci operatorów niezależnych, a 2,5 proc. hipermarkety.

10 supermarketów, które zniknęły z Polski. Pamiętasz je?

QUIZ. Czy rozpoznasz marki samochodów po ich logo?

Pytanie 1 z 15
Jaka marka kryje się pod tym logo?
Jaka marka kryje się pod tym logo?
Napadł na stację paliw po pluszowego misia