Gdzie jest Ryszard Cyba?
Gdzie obecnie przebywa Ryszard Cyba, skazany w 2011 na dożywocie za zabójstwo łódzkiego działacza PiS, Marka Rosiaka? Z ostatnich medialnych doniesień wynika, że Cyba został zwolniony ze szpitala psychiatrycznego, do którego został przetransportowany 20 marca.
- Ryszard Cyba opuścił szpital psychiatryczny i znajduje się obecnie w jednym z Domów Pomocy Społecznej w województwie łódzkim - poinformował w środę, 2 kwietnia, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Łodzi Grzegorz Gała, cytowany przez TVP Łódź. Takie same informacje otrzymaliśmy od rzecznika Sądu Okręgowego w Łodzi w czwartek, 3 kwietnia, rano.
Informacji tych nie potwierdza jednak ani ministerstwo zdrowia ani resort sprawiedliwości. „Ryszard Cyba przebywa na oddziale psychiatrii sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu. Współpracujemy w tym zakresie z Ministerstwem Sprawiedliwości ” - napisało Ministerstwo Zdrowia na platformie X w środę, 2 kwietnia, wieczorem.
Co wiadomo w sprawie Ryszarda Cyby?
Co wiadomo na pewno w tej sprawie? Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a także Sąd Okręgowy w Łodzi i Służbę Więzienną wynika, że Ryszard Cyba opuścił zakład karny 18 marca.
- Ryszard Cyba odbywał karę dożywotniego pozbawienia wolności w więzieniu w Czarnem, na oddziale szpitalnym dla przewlekle chorych. Był pod opieką psychiatryczną i psychologiczną. Dyrektor zakładu karnego zgłosił do sądu penitencjarnego, że są wątpliwości czy Cyba może odbywać karę w więzieniu. W związku z czym Sąd skierował go do szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim na badania sądowo-psychiatryczne. W oparciu o ich wyniki Sąd Okręgowy w Łodzi podjął decyzję o zawieszeniu wykonywania kary – podaje resort sprawiedliwości w komunikacie.
Psychiatrzy ustalili, że zarówno zniedołężnienie jak i zaburzenia poznawcze Cyby mogą postępować. Stwierdzili również otępienie w stopniu głębokim, całkowitą dezorientację, zaburzenia świadomości, majaczenie, konfabulacje, brak kontaktu logicznego. Kara więzienia została zawieszona 11 marca, a 18 marca do więzienia wpłynął nakaz zwolnienia. Tego samego dnia Cyba opuścił zakład karny.
- Po opuszczeniu więzienia, Ryszard Cyba w asyście SW pojechał do schroniska dla bezdomnych. Aktualnie znajduje się w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym. Jeśli jego stan zdrowia się poprawi, a sąd zdecyduje o podjęciu zawieszonego postępowania, Cyba wróci do więzienia - mówiła wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart w trakcie konferencji prasowej we wtorek, 1 kwietnia.
Ministerstwo podkreśla, że zawieszenie wykonywania kary nie jest jej uchyleniem, a Cyba wciąż jest prawomocnie skazany na dożywocie. To ostatni oficjalny komunikat resortu sprawiedliwości na temat miejsca pobytu osadzonego. Ministerstwo zdrowia przekazało w środę wieczorem, że Cyba przebywa na oddziale psychiatrii sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu. Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, pytany w czwartek rano w TVN24, gdzie obecnie znajduje się Cyba, potwierdził, że w szpitalu psychiatrycznym w warunkach oddziału zamkniętego.
Szef resortu sprawiedliwości dodał na antenie TVN24, że sprawa Cyby wymaga bardzo głębokiego audytu.
- Widzimy, że tutaj mamy kłopot nie tylko z funkcjonowaniem różnych instytucji, ale też z brakiem koordynacji, brakiem wyobraźni i z problemem systemowym w jaki sposób traktować tego typu osoby, co do których już nie można dalej wykonywać kary pozbawienia wolności ze względu na ich stan umysłowy - stwierdził Adam Bodnar i dodał, że będą wprowadzane zmiany systemowe. Minister nie wyklucza także zmian personalnych.

Zabójstwo Marka Rosiaka w Łodzi
Przypomnijmy, że do pamiętnej zbrodni w biurze PiS w Łodzi doszło 19 października 2010 r. Tego dnia Ryszard Cyba ośmiokrotnie strzelił z pistoletu do dwóch pracowników biura. Marek Rosiak został trafiony pięciokrotnie. Zginął na miejscu. Później zaatakował Pawła Kowalskiego, asystenta posła Jarosława Jagiełły. Kilkukrotnie ranił go nożem. Napastnika obezwładnił strażnik miejski.
W grudniu 2011 roku Sąd Okręgowy w Łodzi skazał Ryszarda Cybę na dożywocie z możliwością ubiegania się o warunkowe zwolnienie dopiero po 30 latach odbywania kary.
Zobacz też: Jarosław Kaczyński o śmierci Barbary Skrzypek. „Nie zostawimy tej sprawy”