Z 860 tys. do 12,5 mln złotych - z taką podwyżką rachunków za gaz przyjdzie się zmierzyć firmie Biliński z Konstantynowa Łódzkiego, która jest podwykonawcą odzieży mundurowej dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Zakład Włókienniczy zgłosił się w tej sprawie do posła Dariusza Jońskiego, który z kolei postanowił powiadomić o tym premiera Mateusza Morawieckiego.
Z pisma dołączonego przez posła wynika, że koszt prognozowanych rachunków za gaz znacznie przekroczy miesięczne przychody firmy. To oznacza, że działająca na rynku od ponad 30 lat marka, straci płynność finansowaną i będzie jej grozić upadłość. Szef firmy w rozmowie z Business Insiderem podkreślił, że będzie walczył o każdy etap, ale nie wyklucza najgorszego scenariusza.
Okazuje się, że problem nie dotyczy tylko właściciela zakładu i jego 285 pracowników, ale także polskich żołnierzy. Jak informuje w swoim piśmie Kamil Biliński, "firmę z jego branży należy rozpatrywać w kategoriach przemysłu strategicznego dla obronności kraju". Podłódzki zakład jest bowiem podwykonawcą materiałów tekstylnych, z których powstaje umundurowanie wojska, ale także policji i straży pożarnej. Co ciekawe, firma specjalizuje się przede wszystkim w tkaninach, z których produkowana jest bielizna. W tym zakresie jest głównym podwykonawcą. Jeśli Biliński sp.j. upadnie, polscy żołnierze mogą zostać bez bielizny zimowej, letniej oraz trudnotopliwej. Problematyczny może być także dostęp do kominiarek.
Sytuacja zakładu z Konstantynowa Łódzkiego może mieć także wymiar globalny, ponieważ zajmuje się on wykańczaniem dzianin dla policji i pogotowia w Szwecji oraz dla norweskiej armii. Do tego firma jest w trakcie podpisywania umowy na wykańczanie specjalistycznych dzianin dla wojsk NATO.
Kamil Biliński w swoim piśmie do posła Jońskiego napisał, że oczekuje od rządu modyfikacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych.
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Ministerstwo Obrony Narodowej.
- Z firmą Biliński Sp. Jawna nie zawarto żadnej umowy na dostawy umundurowania i wyekwipowania, firma nie jest dostawcą mundurów polowych dla Sił Zbrojnych RP. Z pozyskanych informacji wynika jedynie fakt, że firma była podwykonawcą dla firmy Trawerna Sp. z o.o., która dostarczała bieliznę zimową w ramach umów wieloletnich w latach 2020-2022 - poinformował resort obrony.
Czy zimą Polacy będą mieli czym ogrzać domy?
Włącz podcast i poznaj prognozy.
Listen to "Teraz zostało już tylko różaniec odmawiać - Bogusław Grabowski o kryzysie węglowym [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.