nasz patronat

Festiwal Teatru Kameralnego w Łodzi. Długie owacje dla Marii Seweryn

2023-11-24 9:29

Teatr Kamila Maćkowiaka świętuje jubileusz 10 lecia. Z tej okazji zaprosił do Łodzi pięć znakomitych monodramów w mistrzowskim wykonaniu wybitnych osobowości aktorskich. Na początek spektakl warszawskiego teatru Polonia „Na pierwszy rzut oka” w reżyserii Adama Sajnuka. To był pierwszy monodram Marii Seweryn. Łódzka publiczność nagrodziła aktorkę długimi owacjami na stojąco.

Festiwal Teatru Kameralnego. "Na pierwszy rzut oka" w mistrzowskim wykonaniu Marii Seweryn

"Tessa jest adwokatką u progu wielkiej kariery. Ale nagle staje wobec dramatycznego wyboru, gdy sama trafia na salę sądową, w nieznanej sobie wcześniej roli świadka w swojej osobistej sprawie. Musi zdecydować, czy zaryzykuje wszystko, by przeciwstawić się bezdusznemu prawu i patriarchalnym układom" - tyle o spektaklu wiedzieli widzowie, którzy przeczytali zapowiedź na stronie Teatru Kamila Maćkowiaka. Kamil Maćkowiak, który gra z Marią Seweryn w spektaklu "50 słów”" już kilka miesięcy przed premierą w Teatrze Polonia zaprosił aktorkę z jej pierwszym monodramem na swój festiwal.

Widzowie zapewniają, że lepszej inauguracji nie mogli sobie wymarzyć. Po spektaklu nikt nie pozostał obojętny.

"Były niesamowite emocje, bo temat gwałtu jest bolesny, poruszający i wciąż tabu"

"Jesteśmy w takich emocjach, że trudno się otrząsnąć i dojść do siebie. To jak gra Maria Seweryn jest niesamowite. Sama aktorsko na scenie, partneruje jej muzyka i genialny perkusista ze swoimi niezwykłymi urządzeniami, które budują klimat, napięcie i dają oddech  Tylko dwa rekwizyty: teczka prawniczki i peruka. Bluzka, którą z siebie zdejmuje raz jest biblią, raz ręcznikiem, raz miejscem bólu. Nie wiedziałam, że można aż tak zmieniać głos i stawać się inną postacią, Mówi  głosem ofiary, a  za sekundę oprawcy, raz jest policjantem żującym gumę, a za chwilę profesorką na wydziale prawa, prokuratorem, sędzią, taksówkarzem czy własna matka"

"To była petarda na rozpoczęcie festiwalu. Wbiło nas w fotele, rozwaliło i wstrząsnęło. I ta przejmująca cisza zanim na koniec rozległy się długie owacje. Maria Seweryn genialna, spektakl zrobiony mistrzowsko. Podziwialiśmy też ekipę techniczną, która perfekcyjnie realizowała efekty akustyczne i świetlne. Wielkie brawa dla Marcina Jahra, który fantastycznie muzycznie partnerował aktorce oraz tworzył klimat spektaklu, budował napięcie i dawał oddech widowni."

"Maria Seweryn przez dwie godziny nie daje wytchnienia, trzyma w napięciu. Rządzi sceną i widzami. Niesamowity tekst i niesamowita interpretacja. Jak to jest znaleźć się po drugiej stronie,  po drugiej stronie barierki na sali sądowej i po drugiej stronie w życiu?  I stare pytanie w patriarchalnym ciągle świecie - jak bardzo trzeba powiedzieć NIE, by była to wystarczająca odmowa i obrona przed gwałtem.Ten spektakl porusza i wstrząsa do głębi. Na widowni siedzieli ludzie w różnym wieku i każdy przeżywał historie kobiety skrzywdzonej przez gwałciciela i prawo."

"Choć to monodram ja miałam wrażenie,że na scenie jest kilka osób, Maria Seweryn była wszystkimi postaciami, jej ciało, głos zmieniały się dynamicznie rysując w naszej głowie dramatyczny obraz kobiety wykorzystanej seksualnie. Jest to spektakl który pokazuje proces jaki musi przejść ofiara,  by przegrać z systemem prawnym ale na końcu wygrać z sobą. Maria Seweryn trzyma nas za twarz, wszystkie elementy współbrzmią, ograny jest każdy detal. Genialna oprawa muzyczna z żywą perkusją, muzyka prowadzi spektakl, stanowi kontrapunkty."

-mówili widzowie, którzy na gorąco dzielili się wrażeniami. 

Wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa Wodnicka, poruszona spektaklem, zapewniła, że chce by "Na pierwszy rzut oka" mogli obejrzeć starsi uczniowie.

"Mamy zajęcia z edukacji seksualnej, a ten spektakl porusza trudny temat i mówi czym jest gwałt. Jako osoba odpowiedzialna za edukacje zrobię wszystko by ten spektakl obejrzeli nasi licealiści i uczniowie innych szkół średnich w Łodzi." - przyznała.

Widzowie zgodnie podkreślają, że inicjatywa Teatru Kamila Maćkowiaka, który zorganizował festiwal to wielkie święto dla łódzkich teatromaniaków.

W sobotę 25 listopada festiwalowy Klaus Kamila Maćkowiaka. W grudniu ze swoimi monodramami wystąpią: Jowita Budnik, Julia Wyszyńska i na finał Krystyna Janda. Po każdym festiwalowym spektaklu są spotkania z twórcami.

Patronem medialnym Festiwalu Teatru Kameralnego jest Radio Eska Łódź.

Dzień Licealisty w Łodzi. Uczniowie zatańczyli popularną „belgijkę”