Wielka Brytania zaostrza przepisy dotyczące wjazdu na teren Zjednoczonego Królestwa dla obywateli państw europejskich, w tym także Polaków. Od kwietnia konieczne będzie posiadanie tzw. Elektronicznej Autoryzacji Podróży.
Przypomnijmy, że program zaczął obowiązywać w 2024 r. i najpierw objął obywateli sześciu państw Rady Krajów Zatoki Perskiej. Od stycznia 2025 roku został rozszerzony o 48 państw, m.in. USA, Kanadę, Australię, Japonię, czy Meksyk, a od kwietnia będzie dotyczyć także Polaków.
ETA jest przeznaczona dla obywateli państw objętych ruchem bezwizowym, przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii bądź przejeżdżających przez nią tranzytem. Nowe przepisy obejmą wszystkich polskich obywateli, w tym dzieci. Jednakże z obowiązku posiadania ETA zwolnieni będą posiadacze ważnej wizy, a także osoby posiadające pozwolenie na stały lub czasowy pobyt w Wielkiej Brytanii. Zwolnienie może też dotyczyć osób zwolnionych z kontroli imigracyjnej na podstawie odrębnych przepisów.
Co to jest ETA?
Elektroniczna Autoryzacja Podróży będzie ważna przez dwa lata lub do upływu ważności paszportu. Cyfrowy dokument będzie zezwalać na wielokrotne podróże do Zjednoczonego Królestwa w tym czasie lub na jednorazowe pobyty do sześciu miesięcy, ale w celach turystycznych, biznesowych, na studia krótkoterminowe lub żeby odwiedzić rodzinę lub znajomych. ETA będzie zezwalać też na przyjazd do Wielkiej Brytanii na okres do trzech miesięcy w ramach ulgi wizowej dla pracowników kreatywnych (chodzi np. o sportowców, artystów, prawników, uczestników konferencji) oraz na tranzyt przez Wielką Brytanię, w tym bez przechodzenia przez brytyjską kontrolę graniczną.
ETA nie pozwala natomiast na przebywanie w Wielkiej Brytanii dłużej niż sześć miesięcy, wykonywanie płatnej lub bezpłatnej pracy dla brytyjskiej firmy lub jako osoba samozatrudniona, ubieganie się o zasiłki, a także mieszkanie w Wielkiej Brytanii poprzez częste lub następujące po sobie wizyty.
Co bardzo ważne, ETA nie jest wymagana dla osób, które mają prawo do zamieszkania, pracy lub studiów w Wielkiej Brytanii. Dotyczy to także obywateli państw UE ze statusem osoby osiedlonej (taki status posiada większość Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii).
Jak uzyskać autoryzację ETA?
Podróżni będą mogli ubiegać się o ETA drogą elektroniczną. Proces ten będzie wymagał wypełnienia wniosku online. Będzie można to zrobić poprzez aplikację "UK ETA App" lub poprzez stronę internetową. Trzeba będzie też uiścić opłatę w wysokości 10 GBP za każdą podróżującą osobę.
- Na ukończeniu jest jednak proces legislacyjny ustawy podnoszącej wysokość opłat w obszarze imigracji, w tym zwiększenie do 16 GBP – informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych .
W większości przypadków autoryzacja przychodzi w ciągu kilku minut.
Co ważne, ETA będzie powiązana z konkretnym dokumentem paszportowym, dlatego w przypadku jego utraty lub wymiany – konieczne będzie wystąpienie o nową autoryzację.
- Należy pamiętać, że posiadanie ETA nie gwarantuje wjazdu do Wielkiej Brytanii. Podróżujący nadal musi przejść kontrolę paszportową i to funkcjonariusze służby granicznej podejmują ostateczną decyzję w sprawie tego, czy podróżny może wjechać do kraju – podkreśla Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Oto najbogatsze kraje w Europie. Raport WorldAtlas