27 października Tęczowy Piątek. Czym jest?
Tęczowy Piątek to akcja zainicjowana przez Kampanię Przeciw Homofobii w celu okazania solidarności z młodzieżą LGBTQI i wspierania jej w środowisku szkolnym. Pierwszy raz wystartowała w 2016 roku i od tego roku regularnie organizowana jest w ostatni piątek października.
Akcja ma pokazać, że dana szkoła to miejsce bezpieczne i przyjazne dla każdej młodej osoby, niezależnie od orientacji seksualnej, tożsamości płciowej czy cech płciowych.
Jak podają statystyki kampanii, do pierwszej edycji zgłosiło się 75 szkół, 2 lata później akcję wspierało już około 200 szkół.
Tęczowy Piątek. Kontrowersje
Tęczowy Piątek od początku jednak wzbudza kontrowersje. Nie przypadł jednak do gustu chociażby Ministerstwu Edukacji i Nauki. Minister edukacji Przemysław Czarnek zapytany w 2022 roku o akcję uznał, że dyrektorzy placówek, w których jest organizowany Tęczowy Piątek są "nieodpowiedzialni i nie dbają o właściwą edukację i wychowanie dzieci".
Głos w sprawie Tęczowego Piątku zabrało również Ordo Luris, które opublikowało wzór pisemnego oświadczenia dla rodzica, który nie chce, aby jego dziecko brało udział w kampanii.
W związku z licznymi problemami, kampania zdecydowała się po raz kolejny nie publikować listy placówek, które planują wesprzeć akcję. Nie jest również do końca znany tegoroczny przebieg wydarzenia i dodatkowych akcji wspierających kampanię.