„Kiedy zmiana czasu?” - to najpopularniejsze pytanie każdej jesieni. Mimo, że były plany, aby z niej zrezygnować, to Polska nadal pozostaje w gronie 50 państw, które stosują tę praktykę. Przypada ona w ostatni weekend października.
Dokładnie zmiana czasu na zimowy w tym roku przypada 29 października. W niedzielę o godz. 3:00 zegarki powinny zostać przestawione na 2:00, tak aby wystartowały właśnie od tej godziny. Dzięki temu noc z soboty na niedzielę będzie trwała o godzinę dłużej.
Polecany artykuł:
Zmiana czasu a współczesność
Jednak zmiana czasu jako rytuał pozostał jedynie w pamięci wielu osób. Aktualnie większość korzysta z zegarków, które mają połączenia z siecią. Mowa o telefonach, komputerach czy smartwatchach. Przestawiają się one automatycznie, często w ogóle przypominając, że jakaś zmiana miała miejsce i należy przestawić także pozostałe zegary.
Nowy czas będzie czasem urzędowym. Oznacza to, że brak zastosowania się do zmian spowoduje wiele problemów jak np. podróżowanie komunikacją miejską, która przecież kursuje według godzinowego rozkładu jazdy.
Polecany artykuł:
Zmiana czasu: w niedzielę noc będzie dłuższa?
Jak podaje portal tech.wp.pl, od tego czasu wiele osób dotyka złudzenie dłuższej nocy. Dzieje się tak, ponieważ słońce zachodzi o wcześniejszej godzinie. Jednak z drugiej strony słońce wschodzi o godzinę wcześniej.
Zmiana czasu nie ma żadnego wpływu na długość dnia czy nocy. Jest to zależne jedynie od pozycji Ziemi względem słońca. Z czasem do półkuli północnej dociera coraz mniej promieni słonecznych, przez co dni są krótsze. Będzie to trwało aż do 22 grudnia. Wtedy tendencja się odwróci i dni znowu będą dłuższe.