W środę (26 kwietnia) zacznie obowiązywać nowelizacja kodeksu pracy, wdrażająca unijne dyrektywy do polskiego porządku prawnego. Nowe przepisy wprowadzają m.in. dwa nowe rodzaje urlopu: opiekuńczy oraz z powodu siły wyższej. Łącznie pracownicy będą mieli prawo do 7 dodatkowych dni wolnego.
Urlop opiekuńczy
Już od 26 kwietnia pracownikowi będzie przysługiwał urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni roboczych w roku kalendarzowym. Może z niego skorzystać pracownik, które będzie musiał zapewnić opiekę lub wsparcie członkowi rodziny (dziecku, rodzicom lub małżonkowi), bądź osobie zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która tego wymaga z poważnych względów medycznych.
Urlop opiekuńczy będzie można wykorzystać jednorazowo lub w częściach. Będzie on udzielany na wniosek pracownika, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. We wniosku nie trzeba podawać szczegółowych informacji o stanie zdrowia osoby, którą opiekuje się pracownik – wystarczy jedynie przyczyna konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia przez pracownika.
Za okres urlopu opiekuńczego pracownikowi nie będzie przysługiwało wynagrodzenie.
Urlop z powodu działania siły wyższej
Na podstawie nowych przepisów pracownikowi będzie przysługiwało zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem - w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego. Wniosek o zwolnienie z powodu działania siły wyższej będzie można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia, a pracodawca nie będzie mógł go odrzucić.
Za czas zwolnienia z powodu działania siły wyższej pracownik zachowa prawo do połowy wynagrodzenia.
Polecany artykuł: