Duża podwyżka dodatku dla emerytów. Ci seniorzy dostaną ponad 300 złotych

2025-02-11 15:02

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, oprócz świadczeń emerytalnych i rentowych, wypłaca różne dodatki, które mogą wspomóc finanse domowe. Jednym z tych świadczeń jest dodatek pielęgnacyjny, którego kwota właśnie została zwiększona. Jakie kroki należy podjąć, aby otrzymać dodatkowe środki od ZUS?

emerytura

i

Autor: Bartlomiej Magierowski/ East News

Duża podwyżka dodatku dla seniorów

ZUS wypłaca wiele różnych dodatków do świadczeń emerytalno-rentowych, o których nie wszyscy wiedzą. Jednym z nich jest dodatek pielęgnacyjny, wypłacany osobom powyżej 75. roku życia, a także osobom niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji. Jeszcze niedawno świadczenie wynosiło 294,39 zł, ale od 1 marca 2024 roku wzrosło do 324,39 złotych. Kolejna waloryzacja w marcu 2025 r.

Kiedy trzeba złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany z urzędu wszystkim emerytom i rencistom, którzy skończyli 75 lat, co oznacza, że nie muszą oni składać żadnego wniosku, aby otrzymać to świadczenie. Również dodatek pielęgnacyjny w wyższej kwocie trafi na konto seniorów razem z emeryturą. Jest jednak pewna grupa, która musi złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny. Chodzi o osoby niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. W ich przypadku konieczne jest złożenie wniosku o dodatek wraz z orzeczeniem lekarskim o niezdolności do pracy. Zaświadczenie od lekarza powinno być wypełnione nie później niż na miesiąc przed dniem, w którym składa się wniosek. Wniosek o dodatek pielęgnacyjny możesz złożyć w dowolnej placówce ZUS. Raz przyznane świadczenie (po złożeniu wniosku) powinno polegać automatycznej waloryzacji.

Dodatek a zasiłek pielęgnacyjny

Co istotne, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego – przyznanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – nie przysługuje seniorom, którzy mają ustalone prawo do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS. - Jeśli jesteś uprawniony do zasiłku pielęgnacyjnego i ZUS przyznał Ci dodatek pielęgnacyjny powinieneś niezwłocznie powiadomić o tym właściwy organ, który wypłaca Ci zasiłek pielęgnacyjny – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje również osobie przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba że przebywa ona poza placówką przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu.

Oto 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE. Siedem leży w Polsce

Czy PPK zapewni nam godne emerytury?
Listen on Spreaker.