Samochód elektryczny z dużą zniżką. NFOŚiGW uruchomił program Mój elektryk

i

Autor: pixabay Elektryk podłączony do ładowarki samochodowej

Twoje finanse

Dotacja na samochód! NFOŚiGW uruchomił program Mój elektryk. Sprawdź, ile wynosi dotacja

2023-03-24 15:45

Samochód elektryczny to spory wydatek, ale dzięki programowi "Mój elektryk", uruchomionemu przez NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) można sporo zaoszczędzić. Sprawdź, ile wynosi dotacja na samochód elektryczny!

Dotacja na samochód elektryczny z programu "Mój elektryk"

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) po roku od uruchomienia programu "Mój elektryk" wypłacił indywidualnym nabywcom ponad 16,6 mln zł dofinansowania do zakupu samochodów elektrycznych, a leasingodawcom ponad 66 mln zł.

- W ciągu roku od uruchomienia programu dopłat do zakupu samochodów elektrycznych "Mój elektryk" Polacy złożyli do Funduszu ponad 2,7 tys. o łącznej wartości ponad 56 mln zł. Dotychczas Fundusz przyjął wnioski na kwotę ponad 28 mln zł, z tego ponad 12 mln zł dotyczy wniosków złożonych przez osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny. W sumie klientom indywidualnym wypłacono ponad 16,6 mln zł dopłat, które dotyczyły 778 wniosków - poinformował Fundusz. 

NFOŚiGW dodał, że ponad cztery razy więcej dotacji - ponad 66 mln zł - trafiło do leasingodawców samochodów elektrycznych. W ten sposób sfinansowano blisko 2,2 tys. pojazdów elektrycznych.

Rośnie zainteresowanie elektrykami 

Według wiceprezesa NFOŚiGW Pawła Mirowskiego jeszcze parę lat temu wydawało się to mało realne, jednak dziś coraz więcej kierowców deklaruje, że ich kolejne auto będzie elektryczne.

- Z badania Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych wynika, że już co trzeci kierowca, planujący w ciągu najbliższych trzech lat zakup auta, rozważa taką możliwość - wskazał Mirowski. Jak ocenił, taka zmiana postaw użytkowników polskich dróg to bardzo dobry prognostyk zarówno ze względów ekologicznych jak i ekonomicznych.

Program "Mój elektryk"

Według niego niebagatelną rolę na zmianę tych postaw wpływa system dopłat rządowych oferowanych przez NFOŚiGW – od grantów na zakup samochodu elektrycznego przez wsparcie systemu budowy ładowarek, dofinansowanie zielonego transportu miejskiego ze szczególnym naciskiem na likwidację białych plam komunikacyjnych poza aglomeracjami, po wsparcie pomagające stabilizować sieć elektroenergetyczną na potrzeby elektromobilności.

Mirowski podkreślił, że wszystkie te zadania mają zapewnione stabilne, wysokie dofinansowanie ze środków krajowych i unijnych. W ocenie Mirowskiego obecnie największym wyzwaniem wydaje się być możliwość zaspokojenia rosnących apetytów konsumenckich odpowiednim poziomem podaży aut elektrycznych.

Jak zauważył dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur, w obliczu rosnących cen na rynku motoryzacyjnym, inflacji oraz wzrostu stóp procentowych wpływających na wysokość rat leasingu, "Mój Elektryk" jest kluczowym czynnikiem zachęcającym do zakupu samochodu elektrycznego. "Aby program przyniósł wymierne korzyści rynkowe, konieczne jest jednak długoterminowe zapewnienie dostępu do subsydiów" - wskazał.

Dodał, że dotychczasowe zainteresowanie wsparciem z programu jasno pokazuje, że wpływa on pozytywnie na stymulowanie rynku pojazdów zeroemisyjnych.

-Kontynuacja programu jest kluczowa do popularyzacji sektora elektromobilności w kraju, zwłaszcza w momencie jego rozwoju. Zasadnym jest również dalszy dialog z przedstawicielami branży, by określić jakie zmiany powinny zostać wprowadzone do programu, by był on bardziej wydajny, zwłaszcza w zakresie procedury i terminów uzyskiwania dopłat, by w efekcie zwiększać liczbę zarejestrowanych pojazdów zeroemisyjnych" - ocenił.

Jak zdobyć dotację na samochód elektryczny?

Od 12 lipca 2021 r. wszystkie osoby fizyczne mogą wnioskować o dopłaty do zakupu aut z napędem elektrycznym lub wodorowym. Dotacja dla nabywców indywidualnych wynosi 18 tys. 750 zł, a limit ceny to 225 tys. zł. Na większą dotację mogą liczyć osoby z Kartą Dużej Rodziny. Dla nich przewidziano 27 tys. zł dopłaty, bez limitu ceny elektrycznego samochodu.

8 września NFOŚiGW zawarł umowę z Bankiem Ochrony Środowiska, na podstawie której bank zaprosił firmy leasingowe do współpracy przy wdrażaniu programu. Dotychczas BOŚ zawarł umowy współpracy z 15 firmami leasingowymi. Bank przypomina, że nabór leasingodawców prowadzony jest w trybie ciągłym – zainteresowane firmy mogą dołączyć do programu w dowolnym momencie.

Ile potrwa "Mój elektryk"?

Realizację programu "Mój elektryk" przewidziano na lata 2021–2026, a nabory wniosków będą prowadzone do 2025 roku lub do wyczerpania środków. 

Więcej informacji o naborach wniosków do programu można znaleźć na stronie gov.pl

Ile kosztuje najtańszy samochód elektryczny?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje najtańszy samochód elektryczny. Trzeba przyznać, że auta elektryczne są znacznie droższe niż zasilane paliwem. Za najtańszą uchodzi Dacia Spring, która produkowana jest od 2021 roku. Za nowy model trzeba zapłacić co najmniej 91 400 zł. Drugie miejsce w rankingu najtańszych samochodów elektrycznych zajmuje Smart Fortwo. Ceny tego modelu zaczynają się od 99 100 zł. 

Dla przykładu, jednym z najdroższych samochodów elektrycznych pozostaje Tesla Model X, za którą trzeba zapłacić co najmniej 514 990 PLN.

Ile osób rozważa zakup samochodu elektrycznego?

Na pytanie, jakie respondenci planują działania/inwestycje w związku z wojną i rosnącymi cenami surowców energetycznych, 19 proc. deklaruje, że rozważa zakup samochodu elektrycznego. Większość jest zdania, że elektryki są wciąż za drogie (wzrost z 75 proc. na 81 proc.) i nie ma dla nich infrastruktury (wzrost o 12 punktów proc. r/r).

Badanie "Postawy ekologiczne Polek i Polaków" Blue Media przeprowadzono w kwietniu 2022 na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej 1037 osób. 

Pracownicy MOPS zablokowali łódzkie skrzyżowanie marszałków