Dodatkowy dzień wolny od pracy

i

Autor: pixabay

Praca

Dodatkowy dzień wolny dla wszystkich. To jedyna taka okazja w roku

2024-01-07 19:14

Święto Trzech Króli jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym roku Objawienie Pańskie wypada w sobotę, co oznacza, że wszystkim pracownikom na etacie przysługuje dzień wolny. W 2024 roku nie będzie więcej takich okazji. Żadne inne święto nie wypada w sobotę.

Dodatkowy dzień wolny za Święto Trzech Króli

W Polsce, poza niedzielami, mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy związanych ze świętami. Zgodnie z przepisami, jeśli święto wypada w sobotę, to pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy - cały dzień, a nie odbiór pojedynczych godzin, co podkreślają związkowcy. Z tego przywileju mogą korzystać jednak tylko osoby pracujące na etacie. Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o dzieło lub umowę-zlecenie nie otrzymują dodatkowego dnia wolnego.

W 2024 roku tylko jedno święto wypada w sobotę – Święto Trzech Króli, które obchodzone jest 6 stycznia. Część pracowników wykorzystała dzień wolny z wyprzedzeniem. Do tej grupy zaliczają się m.in. pracownicy służby cywilnej, którzy zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów, odbierali swój wolny dzień we wtorek, 2 stycznia. Tego dnia zamknięte były urzędy skarbowe, urzędy celno-skarbowe, izby administracji skarbowej oraz Krajowa Informacja Skarbowa.

We wtorek nie działały także niektóre urzędy miejskie, m.in. w Warszawie i Kołobrzegu, co zależało od indywidualnej decyzji włodarzy miast.

Kto nie będzie pracować 8 stycznia? 

Kolejnym dniem, w którym zamknięte będą urzędy, jest poniedziałek, 8 stycznia. Tego dnia zamknięty będzie m.in. Urząd Miasta Lublin. W poniedziałek, 8 stycznia, nie będą otwarte również sądy.

Cześć urzędników będzie mieć natomiast długi weekend od piątku do niedzieli. Między innymi Urząd Miejski w Mielcu nie będzie czynny w piątek, 12 stycznia.

Kiedy trzeba odebrać dzień wolny za Święto Trzech Króli? 

Pracownicy prywatnych firm w większości przypadków sami ustalają, którego dnia chcą odebrać swój dzień wolny. Należy jednak pamiętać, że jeśli w firmie obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy, to dzień wolny powinno się zasadniczo odebrać w styczniu. Istnieje jednak możliwość udzielenia dnia wolnego po zakończeniu okresu rozliczeniowego, jeśli pracownik wyrazi taką chęć.

To teraz najbardziej romantyczne miasta Europy

Edyta Folwarska mogła realizować film dzięki wyrzeczeniom rodziców: „Brali wolne w pracy, żeby zostać z moim synkiem”