W 2022 roku ceny węgla, gazu oraz prądu wystrzeliły, dlatego rząd wprowadził dodatki finansowe, które miały zasilić domowe budżety Polaków. Był dodatek węglowy w kwocie 3 000 złotych, dodatek do prądu w wysokości 1000 lub 1500 złotych oraz zamrożono ceny gazu i wprowadzono dodatek gazowy. W tym roku Polacy mogą skorzystać tylko z jeden formy pomocy. Chodzi o dodatek gazowy. Kto może skorzystać z rządowej pomocy?
Dodatek gazowy 2023. Dla kogo jest ta forma pomocy?
Dodatek gazowy nie jest jednorazowym wsparciem finansowym w określonej kwocie, ale polega na zwrocie zapłaconego podatku VAT z każdego rachunku za gaz. Od 2023 roku VAT na gaz powrócił do 23-procentowej stawki. Wcześniej za sprawą tarczy antyinflacyjnej był obniżony do 0 proc.
Zgodnie z rządowym projektem o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, który został w ubiegłym roku przyjęty przez Sejm, refundacja podatku przysługuje każdemu gospodarstwu, które jako główne źródło ogrzewania wykorzystuje kocioł na paliwa gazowe, wpisany lub zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Jest jednak pewien haczyk – wprowadzono dwa progi dochodowe, uprawniające do otrzymania refundacji. W przypadku gospodarstw jednoosobowych jest to 2100 zł, a dla wieloosobowych - 1500 zł.
Polecany artykuł:
Wniosek o dodatek gazowy 2023
Żeby otrzymać dodatek gazowy w 2023 roku, podobnie jak w poprzednim roku, nie trzeba składać wniosku. Wystarczy przedstawić w urzędzie gminy fakturę za gaz, a urzędnicy zwrócą zapłacony podatek VAT. Co ważne, brane będą pod uwagę tylko faktury wystawione w 2023 roku i opłacone.